Affe er ben ildbeftandige, meer effer mindre bride eller bridgeaae Levning, der efter organiffe Legemers fuld- Comme Ferbrændelse bliver tilbage og ei er meer ffiffet tit at underholde Jlden. Akens Bestanddele ere meget fore Fjellige efter de tegemer, den brændes af. Den vegetas bile e befaaer meeft af jord. on saltagtige Dele, boil. Te fibft man ved Ublubning fan affondre og falder vegetas bi Alkali. Jo faftere og tykkere en ræart et, deffo mere Alkali giver den: dog gives der Planter, der freme binge mere end Træerne. Plantealfati forer fedse Kuliya re med fig. Af ganske anden Bekaffenhed er den dyris fe Afe, især den som kommer af Been. I den bliver en vis indvortes Sammenhæng; den indeholder ingen Saltocle, men tilligemed Kalfjorden en eiendommelia Sn re, som har Maon of Phosphorfore. Brugen af Træaffe er som befiendt meget ftor: Sabesydere, Blegere o. s. bruge den i Mængde. Det er og et fortræffeligt jedningss middels.
Afkeonsdag, den første Dag i den 7 Ugers Fafe, som den romerske Stirke holder fort fer Daake. Den har bette Navn af den gamle Stit at beftree fig med Affe, boil. Bet fal ceindre om Bob i Støv og Aske.
Aser vare efter den Tandinaviske Mythologie den ne Gudeslagt, der indvandrede med den yngre Otbin (Odin) eller nedftamm de fra ham og blere vifte guddom mig tilbebelfe. Denne fernes Slægt bestod foruden Doin af 13 Guder og 18 Gudinder.
fien. Ligesom Amerika fræffer ogfaa Afen fig igjennem alle Zoner fra Equator til 77° . Bredde og fra 43° . til 152° B. Længde i en udstrækning af 700000 Mile. (Efter nogles Angivelse mindre, efter Andres mere.) Det grandfer mod B. til Europa, som det filles fra ved Ural og Caukafus, til det middellande og græffe So, bet forte Hav, Landtangen ved Suez og den arabi- fe Bugt, med S. til det indiske Hav, mod . til det stila le Hiv og Berings Stræde, der adskiller det fra Amerika og mod N. til Jishavet. De gamle harde ei de samme Brændser for Anen. Med V. var Fleden Tanais (Den) Balus mæotie (det afooke Har) Pontus Eurinus (det forte Hav) og Milen eller efter andre Geographer Landtungen Suez Grændsen; mob N. var mare fcythicum; mod . ma- re Coun (det store Ocean) og mod . mare indicum. Nave net har sandsynligvis Phoenicerne givet denne Verdends deel af som betyder Midte, fordi det ligger mellem Europa og Afrika; en anden Gisning udleder Navnet af Bet gamle orientalße us eller Ais, Jld, Lysland, Solops