Spring til indhold

Side:Conversations-Lexicon, eller Encyclopædisk Haandbog over de i selskabelig Underholdning og ved Læsning forekommende Gjenstande, Navne og Begreber, volume 2.djvu/289

Fra Wikisource, det frie bibliotek
Denne side er ikke blevet korrekturlæst

uden at denne Station eftergav nogen af fine Fordringer om at visitere convoyerede Skibe. Vel sluttede England og Frankerig Freden til Amiens, men Krigen brød snart ud igjen, og, da betydelige Hære marfcherede igjennem det nords lige Tydskland troede Kronprindsen. det nødvendigt at dække Grændserne og havde derfor Danmarks fleste Tropper liggende i Holsteen. Englænderne udrustede en stor Flaade med Landingstropper, hvormed de feilede til stersøen. Da der flet ingen uenighed var mellem Danmark og England troede man ei at have nogen Grund til Frygt og de danse Tropper bleve i Holsteen. Pludseligt fremkom Englænderne theo den Fordring at den danske Flaade Fulde udleveres dem indtil en almindelig Fred. Da dette blev afflaaet fattes Tropper i Land fra den engelske Flaade der havde omringet Sjælland. Admiral Gambier comanderede Flaaden og Lord Cathcart Landtropperne. De fandt kun liden Modstand og begyndte den 2den September. 1807 et frygteligt Bombardement paa Kjøbenhavn. Den verstbefalende i Staden General Peys man begyndte derfor Underhandlinger, hvoraf følgen var at Flaaden tilligemed Sokrigsfornødenhederne i Arsenalet fulde overgives de Engelske, der efter Sex ugers Forløb for pligtede sig til at forlade Sjælland. Endnu tilbød de en Forbindelse med England, hvilket Kronprindsen i billig Harme afflog og allierede sig noiere med Frankerig. Bed Begyndelsen af Fiendtlighederne var Christian den 7de ført fra Sjelland til Rendsburg, hvor han døde den 13 Marts 1808. To frækkelige Ildebrande traf Kjøbenhavn under hans Regjering: den 26de Febr. 1794 afbrændre det prægtige Christiansborg og det følgende Nar den 5te Juni fortærede Ilden en stor Deel af Staden (934 Huse) og Endeel af Fors raadshusene paa Gammel: Holm.

Christiania, Hovedstaden i Norge ved Chriftianias fjorden har 1500 huse og omtrent 11000 Indb. Den har fit Navn af Christian 4de, som lod den opføre da den gamle Bye Opfloe, som barald haardraade havde bygget, var afbrændt paa nogle faa Huse nær. Staden driver en tema melig Handel fornemmelig med Bræder og Fern. Den fors svares af Fæstningen Aggershuus, har et universitet, stiftet af Kong Frederik 6te, en Cathedralskole, et militairinstitut, og en Stiftsovertet. Den svenske Generalgouverneur i Norge. refiderer i Chriftiania, som og er Sædet for en Biskop.

Christians fand, en temmmelig betydelig Stab t Stiftet af famme Navn med 5000 Indb. Den er ligesom Christiania anlagt af Christian 4de, har en latin Skole, en Stiftsoverret og en god Havn, som forsvares af Fæstnins gen Christiansholm.