577
Åb. brev 1574 13. juni.
sædvanlige afgifter og være under samme lov og ret som andre danske, der bo i byen. Sæll. reg. 11, 116.
703. 1574 12. juni. (Hafniæ.) Åb. brev til kronens bønder i Øster herred i Bleking (Bleginde) om, at vi ikke ville, at de, som hidtil, når en gård var ledig og skulde bortfæstes (bortstedis), ikke have givet mere til stedsmål end 4 alb., skulle være forskånede med stedsmål. Ligesom andre undersåtter i Bleking ere de pligtige at fæste deres gårde således, som det er sædvanligt anden steds i riget; bliver nogen gård ledig, skulle de derfor fæste den af lensmanden ligesom vore andre undersåtter der i Bleking. Skånske tegn. 1, 38–39.
704. 1574 12. juni. (Kiøpnehafn.) Åb. brev om stadfæstelse på den birkeret, som bønderne i Ravlunde have haft af arilds tid; tillige tillade vi, at der årlig må holdes et frit marked i Ravlunde, og at alle, som kommer der, må købe og sælge, som det göres andet steds i markeder i Skåne; markedet skal holdes sti. Johannis baptistæ aften og den dag over og opbrydes anden dagen, således som det hidtil har været holdt, dog vor og kronens told uforkrænket. Skånske reg. 1, 76–77.
705. 1574 13. juni. (Hafniæ.) Åb. brev om, at det marked, som årlig har været holdt i Helsingborg løverdag för midfaste, herefter må afskaffes, da borgerne have klaget over, at de to markeder, som årlig holdes der, ere dem til mere skade end gavn; det for-