116
1540
dèr sammesteds, som skylder 14 Pd. Mel, dertil en Gaard i Aastruppe, som skylder 3½, Pd. Korn, at nyde for et frit brugeligt Pant, indtil det afløses ham; han skal holde Godset ved Magt og de tilliggende Bønder og Tjenere ved Lov, Skjel og Ret og ikke forurette nogen af dem, heller ikke forhugge Skovene til Upligt. Cum inhib. sol. [Gottorf Slot, Sønd. efter Hellig tre Kongers Dag.] IV, 64¹).
11 Januar. Johan Høcken fik Brev, at kgl. Maj. pro servitio facto et faciendo har omdraget med ham 2 Aars Regnskab, som han nu er pligtig at gjøre af sin Forlening, Allinge Kloster. Gottorp, Sønd. efter Hellig tre Kongers Dag. IV, 306 b.
13 Januar. Vi Chr. g. a. v. og kjendes os at skylde os elsk. Mester Aage Sparre, Degn i Lund, vor Mand og Raad, 400 rinske Gld., fuldvægtige og gode af Slag, og 600 Dl. Hovedstol, 20 Gld. og 30 Dl. i Rente...... Betales de ikke til den bestemte Tid, skal han og Arvinger nyde S. Peders Jomfrukloster i Lund, som han nu har i Værge, som Pant og ligeledes have Forsvar til efterskr. Kirketjenere: Jens Mogenssen og Anders Perssen i Emmerløf, Niels Davidssen og Anders Jenssen i Bircke, Torsten Anderssen og Anders Jenssen i Karup, Mogns Anderssen og Peder Svendssen i Blenterup, Erick Vernildssen i Tlstrup, Jens Erickssen i Borlunde, Niels Karlssen i Raadie, Morthen Jenssen i Lille Kaasbierg, Truels Nielssen og Morthen Hanssen i Naffentorp, Jep Severenssen i Kempinge og Per Nielssen i Tyringe, Jep Mogenssen og Jens Jeipssen i Dyerslef og Jens Hagenssen i Kabberup, som dog skulle yde deres aarlige Skyld til Kirken. [Form, se 26 Decbr. 1539.] Køpnehafn Slot, Tirsd. efter S. Knudt Hertugs Dag 2).
14 Januar. Vi Chr. g. a. v. og kjendes os at skylde os elsk. Gehrdt Ulfstand, vor tro Mand og Tjener, 200 rinske Gld. i Guld, gode af Slag og Vægt, og 550 Dl. Hovedstol, 10 Gld. og 27 Dl. i Rente..... Betales de ikke til den bestemte Tid, skal han og Arvinger nyde Villants Herred i 1) Danske Mag. 4 Række, IV, 230 (efter Lensbogen). Datum er tilføjet efter Orig. Geh. Ark. Salling Herred Nr. 14. 2) Efter det anførte Hæfte.