- 161 Rantzov 4 og Jacob Brockenhus af Perstrup Birk 1. Seddel: 1/2 Side Flæsk, 1/2 Fjerd. Oxekjød, 1/2 Krop Faarekjød, 1/2 Pd. Smør, 1 Vol Sild, 20 Hvidlinger, 40 Flyndere, 1/2 Otting Gryn, 1/2 Otting Ærter, 1/2 Td. Brød, 1/2 Td. Øl og 4 Potter Eddike. 5, 331. T.
25. Febr. (Kbhvn.). Til Peder Oxe. Da Kongen paa hans Begjæring har forløvet ham af sit Raad og sin daglige Tjeneste, bliver det nødvendigt at overdrage hans Len til en anden. Claus Huitfeld, som har faaet Befaling til at modtage Lenene og har faaet Følgebrev paa dem, skal han derfor overlevere dem med klare Jordebøger, Registre, Breve, Inventarium og alt andet samt klare Registre paa den gejstlig Handel“. De Pantebreve og Forleningsbreve, han har paa Lenene, skal han sende til Kongen, som da vil opfylde sine Forpligtelser. Til Knud Gyldenstiern. Bønderne i Refs Herred, som ligge til Vesteruig Kloster, have ved fuldmægtige klaget over, at han, skjønt de ere daglige Ugedagsmænd til Klosteret og sidde for stor Tynge, nu har paalagt dem noget nyt og usædvanligt, nemlig at de skulle føre deres Landgilde til Aalborg, hver give 1/2 Dlr. for Fodernød, 1 Dlr. for Skovvogn, 1 Mark 5 Skil. 1 Alb. for hver Hests Gjæsteri og 3 Pd. Flæsk eller 1 Dlr. for Hjælpesvin. Han skal i den Anledning tilsige dem, at de skulle føre deres Landgilde, ligesom Adelens Tjenere gjøre; hvis de ikke ville give 1/2 Dlr. for Fodernød, skal der skaffes dem Fodernød at føde; de, som ikke ville give 1 Dlr. for hver Skovvogn, skulle fuldgjøre Skovvogn“ efter Jordebogens Lydelse; for Gjæsteri skal han tage, hvad skjelligt er, og han skal forhandle med dem om Skovsvinene og tage af dem, hvad de kunne yde. T. 5, 333.
— Lignende Brev til samme m. H. t. Bønderne i Vesteruigs Birk med Undtagelse af Artiklen om, hvor de skulle yde deres Landgilde. Udt. i T. 5, 333 b. Til Niels Lange og Erick Rud. Borgerne i Vaarde, som sammen med dem i Ribe skulle udruste et Skib og ved et tidligere Skib, der viste sig at være for lille, bare en Ottendedel af Omkostningerne, have ved fuldmægtige klaget over, at Borgerne i Ribe nu, da der er kjøbt et større Skib, ville have dem til at bære en Fjerdedel af Omkostningerne, medens de selv begjære at blive ved Ottendedelen. De to Lensmænd skulle med det første kalde begge Parter for sig i Ribe og forlige dem saaledes, at hver Bys Indbyggere give efter deres Formue og Evne. De skulle med det