Spring til indhold

Side:Kancelliets Brevbøger vedrørende Danmarks indre forhold. I uddrag. (1556–1560).pdf/253

Fra Wikisource, det frie bibliotek
Denne side er ikke blevet korrekturlæst

251

1559.

og Albret von Bottenstien for Livstid maa have deres Borgeleje og Underholdning paa. Nyborg Slot samt aarlig af Lensmanden der oppebære en Hofklædning og 8 Dlr.; de skulle være Lensmanden lydige og lade sig bruge til hvad han paa Kongens Vegne tilsiger dem. Rex m. p. subser. R. 7, 5 b.

19. Febr. (Odense). Til Thage Thot, Erick Rosenkrands og Christiern Munck. Da Kongen har erfaret, at Slottene N1 ikke skulle være saa vel forsynede med Skyts, Lod' og Krudt, som det er nødvendigt, skulle de, skjønt Kongen ingen Ufred venter, dog undersøge, hvad der i saa Henseende fattes, og om der er nogen Brøst paa Bygningen. Hvad de ikke selv kunne udrette, skulle de underrette Kongen om, der saa vil finde Raad dertil. T. 6, 302.

— Ligelydende Brev til Ebbe Ulfeld med den Tilføjelse, at han skal kjøbe 1 Dusin dobbelte Hager, 1 Dusin Tellehager, 1 Falkonet og 3 eller 4 Tdr. Krudt til Slottet 3. Udt. i T. 6, 30. Til Borgmesteren i Assens. Han skal befale Borgerne der i Byen at betale, hvad Hertugerne Hans og Adolf af Holsten med deres Følge have fortæret der i Byen, da de vare hos Kongen; selv skal han paa Kongens Vegne betale de Færgemænd, som overførte Hertugerne med deres Følge, og dem, som med deres Skuder løb ind i Medelfar Sund og overførte Kongen med Følge, hvilket han skal indskrive i sit Regnskab. T. 6, 30 b. Befaling til Sander Leyel at bestille 200 Amer god Rinskvin, 20 Kurve ferske Rosiner og 10 Amer Vineddike til Kongen og sende det til Kiøbnehafns Slot, naar han faar det. Befalinger til Borgmestre og Raad i Malmøø og Landskrone at have god Opsigt med alt i deres Byer og udbedre de Mangler, der maatte være paa Voldene og den øvrige Befæstning omkring Byerne, skjønt Kongen dog ikke venter nogen Ufred; ligeledes skulle de skaffe Skyts, Lod, Krudt og andet i Forraad. T. 6, 31.

20. Febr. (—). Til Hr. Magnus Gyldenstiern. Kongen har faaet Skrivelse fra de Raader, der ere sendte til Rydsland, at de mangle Penge til deres Tæring; han skal derfor modtage 3000 Dlr. af Efuert Bilds Skriver og sende dem til Sander Leyel, Tolder i Helsingøør, med Skrivelse til denne om at sende dem til de om- 1 Baahus, Varberg og Agershus. 2 Jvfr. Nsk. Rigsregistr. I. 255, hvor Erik Rosenkrands urigtig angives at være Lensmand paa Bergenhus. 3 Lykaa.