Spring til indhold

Side:Kancelliets Brevbøger vedrørende Danmarks indre forhold. I uddrag. (1561–1565).pdf/391

Fra Wikisource, det frie bibliotek
Denne side er ikke blevet korrekturlæst

387

1564.

Elfsborg, da Bøsseskytterne der ere svenske og ikke til at tro; Kongen har skrevet til Jens Kaas om at sende disse svenske Bøsseskytter hid ned. Udt. i T. 7, 627.

17. Febr. (Frederiksborg). Aabent Brev, at Jørgen Berger, der har lovet paa egen Bekostning at holde den i Taarnet paa Kulden opsatte Lampe i Stand, saaledes at han hver Nat fra Midfaste til St. Mortens Dag skaffer 12 Lys, der kunne brænde hele Natten lige fra Solens Nedgang uden at slukkes, herfor skal have 200 Mk. danske aarlig og Kronens Gaard Kuldegaard, uden Afgift og med fri Ildebrændsel af Vindfælder paa Kulden. Forsømmes Lampen, skal han selv staa til Rette derfor. T. 7, 627.

18. Febr. (—). Aabent Brev, at der herefter i Lunde Stift kun maa indsættes Herredsprovster med den Lensmands Samtykke, der har de gejstlige i Befaling, da den tidligere Indsættelse af saadanne uden hans Vidende har medført, at der undertiden er indsat uduelige Personer. T. 7, 629 b¹.

— Til Sognemændene i Grimstrup og Ore 2 Sogne. Da de efter deres tidligere Sognepræsts Død have valgt dennes Søn til Præst og, da Superintendenten ikke kendte ham bekvem og indsatte en anden, have forskudt denne og endelig villet beholde den første, ja endog siden have valgt en tredje, saa der nu er tre, der strides om Sognene, har Kongen, for at forhindre saadan Uskikkelighed andensteds og straffe dem for deres Haardnakkethed, for Fremtiden. frataget dem Retten til at kalde Sognepræst, der nu skal beskikkes af Lensmanden og Superintendenten, og indsat denne Brevviser, Hr. Eskild Clemedsen, til Sognepræst i Sognene. R. 8, 61 b. Til Borgemestre og Raad i Landzkrone. Da det Skib, som Byen i Forening med Helsingborg og flere Byer i Halland skal udruste til Rigets Tjeneste, skal staa paa Grund der for Byen, og da de besvære sig haardt over iaar at skulle udrede Skibet med Folk og Fetalje, fritager Kongen dem derfor, mod at de straks sende Skibet med Ankere, Tov, Sejl, Skyts, Krudt, Lod og andet Tilbehør til Kongens Admiral i Kiøpnehafn og tage Kvittans af ham derfor. Kongen sender dem nogle Baadsmænd, der skulle hjælpe dem Skibet af Grunden og siden føre det hid i Forening med Byens Baadsmænd; Borgerne skulle skaffe Kongens Baadsmænd Underholdning. T. 7, 628. 1 Tr. Secher, Forordninger I. 238 f.. 2 Aarre, Skads H.