534
1564.
2 skotske Jakker, som Kongen har hængende paa Harniskkammeret i Kiøpnehafn. T. 8, 179.
11. Dec. (Nyborg). Befaling til Otte Brade, Embedsmand paa Olborghus, at sende saa meget af Kongens Havre, som han kan undvære fra Slottet, til Vardberg til Hans Holck. T. 8, 179.
12. Dec. (—). Befaling til Borgemestre og Raad i Købstæderne i Vendsyssel efter Otte Brades Tilsigelse at skaffe Skibe, der kunne løbe til Olborg og indtage den Havre og Fetalje, som Otte Brade har faaet Ordre til at sende til Lejren. T. 8, 171. Befaling til Hr. Niels Lange, Embedsmand paa Riberhus, at købe 30 Læster saltet Fisk til Kongen og sende dem til Kiøpnehafn. Udt. i T. 8, 171. Befaling til Eskild Gøye at købe 20 Læster saltet Torsk til Kongen og sende dem til Kiøpnehafn. Udt. i T. 8, 171.
— Til Provster og Sognepræster over hele Riget. Da Kongen har Brug for en stor Mængde Kobber og ikke kan vente, indtil han kan faa det til Købs, har han tillige med de herværende Rigsraader anset det for raadeligt, at hver Præst skal give 5 Lispd. Kobber, de 3 Lispd. Grydekobber og de 2 Lispd. Keddelkobber, for hver Kirke, han har. Kobberet skal være ude inden førstkommende Kyndelmisse [2. Febr.]. T. 8, 186. K. -- Til Lensmændene i Stifterne. Ovenstaaende Brev sendes. dem til Forkyndelse. Da alle Sognene ikke ere lige gode, skulle de kalde alle Provster og Præster til sig, overveje Lejligheden med Provsterne og siden lægge dem i Læg saaledes, at den rige hjælper den fattige. T. 8, 185 b. K.
13. Dec. (—). Pantebrev til Hans Spiigel til Borebye paa Gladsaxe Len for 6000 Jochimsdlr.; dog forbeholder Kongen sig al Tolden af Fiskerlejerne der omkring samt hvad Byskat, Sagefald og anden Rente der gaar af Sømershafn; han skal tjene Riget med 4 geruste Heste. P. 112 b¹.
— Gavebrev til Olluf Nielssen, Borger i Odense. R. 8, 176. K. (Se Kronens Skøder.) Brev for Hans Matzsen, Landstingsskriver i Fyen, paa et Hus i Othense op til Elendehuset med det Udskud, som er op til Huset, og den Jordkælder, som er under Elendehuset, uden Afgift, saa længe han er Landstingsskriver. R. 8, 177. K. 1 Udenfor er skrevet: er indløst og haver han det nu udi Forlening.