201
1567.
23. Maj (Kbhvn.). Befaling til Hans Bang og Pouel Bang at afkvitte Oluf Nielsen, Borger i Otthense, der har en Sum Penge til gode hos Kongen for Silketøj, Klæde og andet, leveret til Krigsfolket, hvad han skal give baade i gammel og ny Told af de Øksne, han i Aar har ladet drive igennem Toldstederne, tage Kvittanser for de afkvittede Penge og sende dem til Rentemesteren. T. 9, 325. Befaling til Kapitlet i Roskylde at opsøge de Breve vedrørende Trolstrup Sø, der, efter hvad der er berettet Kongen, skulle findes blandt Kapitlets Breve, og straks sende nøjagtige Kopier under Kapitlets Segl af de fundne Breve til Biørn Andersen. T. 9, 325 b. Befaling til alle i hele Danmark, som fri og frelse kendes og have frit Jordegods, at have deres Rustning rede, da Kongen om kort Tid selv vil begive sig did for at holde Mønstring, saa at de straks kunne møde, hvor de tilsiges, lade sig mønstre og derefter rykke op mod Fjenderne med deres Rustning. T. 9, 326.
— Befalinger til Biørn Andersen, Eskiildt Gøie, Erich Bilde, Per Hunnermarck, Axel Viffert, Axel Jul, Pallie Jul, Folmer Rosenkrantz, Erick Podbusk, Hr. Otthe Krumpen og Henrick Arnefeldt at lade ovenstaaende Brev forkynde for Adelen i deres Stift. T. 9, 326 b. K.
— Befaling til Henrich Mogensen, Niels Kuntze og Borgemestre og Raad i Køge at købe saa mange hugne Bord og Deler, de kunne faa i Byen, og straks sende dem hid; Kongen vil da betale dem hvad de have givet ud (i Brevet til Henrich Mogensen: han skal indskrive det i sit Regnskab). T. 9, 327.
24. Maj (—). Befaling til Holbeck, Anderskouf, Soer, Ringstedt, Korsør og Kalingborg at anholde de fra Skibene løbne Knægte og sende dem til Købnehafn. Udt. i T. 9, 328.
25. Maj (—). Til Frantz Brochenhus og Biørn Kaas¹. Da Erich Munck og Jens Pedersen, der have Befalingen over det. norske Folk, ikke kunne enes, skulle de sætte Erich Munck til Høvedsmand over baade de norske og tyske Folk, der ere komne med den af Erich Rosenkrantz fra Bergen sendte Flaade, men ikke lade Jens Pedersen have noget dermed at gøre. Hvis det norske Folk mangler Fetalje eller andet, skulle de hjælpe til med at skaffe saadant, ligesom de ogsaa skulle tage det norske 1 Nævnes ikke i T.