Spring til indhold

Side:Kancelliets Brevbøger vedrørende Danmarks indre forhold. I uddrag. (1566–1570).pdf/293

Fra Wikisource, det frie bibliotek
Denne side er ikke blevet korrekturlæst

292

1568.

til Rostogk førstkommende Søndag reminiscere [14. Marts], skal han sørge for, at de Skibe, han tidligere har faaet Skrivelse om, møde i Rostogk samme Tid for at overføre Rytterne. Udt. i T. 9, 488.

2. Marts (Kbhvn.). Befaling til Peder Hegelund, Tolder i Ribe, af Tolden at betale Christoffer Fogler 3763 Dlr. mod Tilbagelevering af Kongens Gældsbrev derpaa. T. 9, 488. Befaling til Jørgen Munck, Embedsmand paa Frederichsborg, om i sit Len at skaffe Kongens Vognmager Vogntømmer til 20 Rustvogne og lade det føre til Hilderød. Udt. i T. 9, 488 b.

3. Marts (—). Befaling til Pouel Bang, Tolder i Assens, af dette Aars Øksentold at betale Henrick Mumme 2000 Dlr., som Kongen skylder denne for Kramvarer og andet, tage Kvittans derfor og indskrive dem i sit Regnskab. T. 9, 488 b. Til Abbederne i Soerd og Ringsted. Kongen sender, da der til hans Forundring endnu kun er kommet en ringe Del af det Korn og Fetalje, som de have faaet Befaling at sende hid, Henrich Norbye og en Slotsskriver til Klostrene for at optage Registre over, hvad Forraad Klosteret har af Korn og Fetalje, hvad der er indkommen af Landgilden, hvad der er fortæret, hvad Klosteret fremdeles skal bruge, hvorfor det befales Abbederne at hjælpe Henrich Norbye og sørge for, at det, der skal sendes hid, bliver sendt, medens dette Føre varer. T. 9, 488 b. og

— Til Oluf Munck. Skønt Kongen har taget de 2000 Dlr. paa sig, som Oluf Munck i Følge det sluttede Forlig skulde betale sine Søstre og Brodersønner, og har forhøjet hans Pant i Ørum Len med denne Sum, har dog Fru Idde Munck klaget over, at hverken hun eller hendes Søster Kierstine Munck endnu har faaet deres Part af de 2000 Dlr.; det befales ham derfor med det første at betale. T. 9, 489.

4. Marts (—). dorp og Kronen. Mageskifte mellem Fru Øllegard Valken- R. 10, 418. (Se Kronens Skøder.) Til Frantz Brockenhus. Kongen har modtaget hans Skrivelse af 2. Marts fra Gydinge Herred, hvori han melder, at Fjenderne igen ere rykkede ind i Sverrig. Da de danske Ryttere skulle være aldeles ustafferede og deres Heste afredne og han derfor vil sende Ritmestrene til Kongen for at faa Besked, befaler Kongen, der anser dette for unødvendigt, ham selv at give Rytterne Besked. Da Fjenden Da Fjenden muligvis vil vente i sit eget Land for, naar Kongens Krigsfolk ere splittede ad, da igen at falde ind i Skaane,