576
1570.
Svaret til Landgreven af Hessen underskrevet og beseglet og mener, at Eyler Krafssis Søn, der bragte Landgrevens Brev hid og efter sit eget Udsagn vil tilbage til Landgreven igen, kan tage det med sig. Han skal sørge for, at Skibet Fortuna, der har stor Mangel og Læk, bliver repareret. Kongen har meget ugerne erfaret, at >>vor<< engelske Kaptejn er omkommen. Kongen billiger, at de 3 Skibe sendes ud, og at Jonatas (!) indlægges og repareres. Malmøs Begæring om Nedsættelse af den paabudte Skat fra 6000 til 4000 Dlr. kan ikke opfyldes, da Udgifterne ere store og Nedsættelse ikke er indrømmet de andre Købstæder, der have søgt derom. T. 11, 74 b.
21. April (Skanderborg). Befaling til Kronens Bønder under Haldt Slot, der en Tid lang for en stor Del have været fri for at gøre Arbejde til Slottet og vedblivende ville tilholde sig denne Frihed, skønt der fra Arilds Tid er gjort Arbejde af deres Gaarde, nu atter at gøre sædvanlig Ægt og Arbejde til Slottet efter Coruitz Vifferts Tilsigelse, da mange af de Ugedagstjenere, der tidligere have ligget til Slottet, nu ere komne derfra. T. 11, 75 b. K.
22. April (—). Befaling til Hans Due, der af Hr. Søren i Rye har faaet Brev paa den Tiende, hvormed Kongen og Kongens Fader have forlenet Hr. Søren, straks at tilbagelevere denne baade Tiende og Brev, da Kongen paa ingen Maade vil tilstede en saadan Overdragelse af en Forlening til en anden. T. 11, 76. K.
— Til Seuren Kier, Tolder i Kolding. Kolding. Kongen har bevilget, at Christoffer Skoning, Borgemester i Horsens, der resterer med 200 Dlr. af dette Aars Told, maa betale 100 Dlr. i Markstykker og 100 Dlr. i enkelte Dalere. T. 11, 76 b. K. Til Holger Rosenkrantz. Da Bønderne i Jiessen ¹, Gemtrop 2, og Løfue under Skanderborg Slot have klaget over, at deres Gaarde ere satte for højt i Landgilde, skal han med det første tiltage Herredsfogderne Peder Pederssen i Bordum, Christiern Pederssen i Tining, Anders Bunde i Oustrup og Søren Pederssen i Messing samt 12 uvildige og agtede Bønder og lade dem undersøge Gaardenes Tilliggende og nedsætte Landgilden, hvor denne maatte være for høj. T. 11, 77 b. K.
— (Kbhvn.). Befaling til Stiftsskriverne i Viborg og Vendelboe Stifter at levere Marcus Hess, Borgemester i Kiøpnehafn, der 1 Jeksen, Hjelmslev H. 2 Gandrup, Tyrsting H.