Spring til indhold

Side:Kancelliets Brevbøger vedrørende Danmarks indre forhold. I uddrag. (1566–1570).pdf/654

Fra Wikisource, det frie bibliotek
Denne side er ikke blevet korrekturlæst

653

1570.

at opbringe 8 Læster Malt og levere det altsammen til denne Brevviser. Hvis han ikke paa anden Maade kan skaffe Rug og Malt, skal han befale Bønderne i sit Len straks at begive sig til Knudstrup eller hvor Otthe Brade tilsiger, modtage 6 Læster Rug og 8 Læster Malt, som denne har forstrakt Kongen, og føre dem til Ladestedet efter denne Brevvisers Anvisning. T. 11, 223. K.

16. Dec. (Kbhvn.). Lignende Brev til Biørn Koes om 4 Læster Rug og 4 Læster Malt til de engelholmsche Knægte. K. (i Udt.).

17. Dec. (—). Befaling til M. Niels Jesperssen, Superintendent i Fyens Stift, at hjælpe Hr. Hans Laurssen, der en Tid har tjent som Præst paa Orlogsskibene, med at faa et Kald i Fyens Stift. Orig. i Provinsarkiv. i Odense.

18. Dec. (—). Til Bønderne i Skaane, hvem de end tjene. Da Kongen nu efter flere forgæves Forsøg har faaet en god Fred og derfor med det allerførste vil aftakke de fremmede Krigsfolk, men dertil behøver en mærkelig stor Sum Penge, som ikke saa hurtig er at faa hos Kongen, have de hos Kongen tilstedeværende Danmarks Riges Raader bevilget Kongen en Skat, saaledes at hver Mand skal give en dobbelt Kvægskat (dobbelt saa stor som den i Skattebrev af 20. Nov. 1566 paabudte); desuden skal hver Smed, Skomager, Skrædder, Murmester, Tømmermand og hver Kæltring, som bor paa Landsbyerne og ikke sidder for Gaard og giver Landgilde, give 2 Dlr. eller 6 Mk., hver Gadehusmand, Gaardmand, Husmand, Pebersvend og Tjenestedreng 1 Dlr. eller 3 Mk.; bortløber nogen Tjenestedreng, efter at han er skrevet, og undlader at betale hvad han er skrevet for, skal hans Husbonde betale for ham; hver Møller, som ikke bor ved gode Mænds Gaarde og maler frit for sit Herskab, skal give 3 Dlr. eller 9 Mk.; hvis nogen af ovennævnte Gaardmænd, Husmænd, Gadehusmænd, Pebersvende, Tjenestedrenge, Møllere og Embedsmænd have Kvæg, skulle de, uanset de Penge, som de ere takserede for, desuden give af deres Kvæg ligesom Bønderne. Kun Adelens Ugedagsmænd, der bo osv., skulle være fri, og Lensmændene skulle, saafremt de ikke ville staa til Rette derfor, paase, at ingen regnes for Ugedagsmænd, som ikke ere det. Lensmændene skulle levere Skatten til Renteskriver Peder Hanssen inden 25. Dec. Ville nogle ikke svare Hjælpen til den bestemte Tid, bliver Kongen nødt til at indkvartere Krigsfolket hos dem og andre, indtil det bliver betalt; hvad Skade det vil volde