Spring til indhold

Side:Kancelliets Brevbøger vedrørende Danmarks indre forhold. I uddrag. (1566–1570).pdf/70

Fra Wikisource, det frie bibliotek
Denne side er ikke blevet korrekturlæst

69

1566.

derfor frygter for, at Rejsen vil trække for længe ud, har han besluttet at vende hjem for at være ved Haanden, hvis der skulde ske noget, og vil i Stedet sende dem, saaledes som Holger Rosenkrantz og Lic. Casper Passelick nærmere skulle berette dem. De skulle blive enige med disse om, hvad Dag de skulle være i Flensborg. Seddel: De skulle gennemlæse den Holger Rosenkrantz og Casper Passelick medgivne Instruktion for Sendelsen til Hertugerne, forandre den, om de anse det for gavnligt, lade den omskrive, hvis det gøres nødigt, og besegle med det Segl, som Johan Friis har. T. 9, 3 b.

10. Juli (Nyborg). Kvittans til Jørgen Vale i Nyborg paa 132 Rosenobler og 5 Goltgylden. Udt. i R. 9, 123.

[Omtr. 10. Juli.] Gavebrev til Jacop Hansen, Borger i Nyborg, paa en Kronens Jord smstds., som han nu selv paabor, uden Jordskyld, men mod at sætte god Købstadbygning derpaa. R. 9, 122 b.

12. Juli (Rugaard). Stadfæstelse for Hr. Nils Knudsen paa et 1565 udgivet Kaldsbrev, hvorved han kaldes til Sognepræst i Hasløf¹ Sogn. R. 9, 119 b. Fornyet Befaling til Kapitlet i Aarhus om uden videre Forhaling at udrede de 1000 Dlr. til Indløsning af det til Ifuer Lung pantsatte Kapitelsgods. T. 9, 4.

— Til Hr. Magnus Guldenstierne, Statholder. Kongen har modtaget Admiralen Hans Lauritzens Skrivelse til Hr. Magnus, hvori hin begærer Undervisning om, hvorledes han skal forholde sig, men Kongen finder sig meget besværet ved at skulle give Ordrer herfra desangaaende, da han jo ikke kender Stillingen; dog finder han det aldeles ura adeligt at lade Skibene løbe hjem eller sætte Folket i Land et eller andet Sted og mener, at man bør holde Søen, om ikke for andet saa for at man kan se, at Kongen har Søen inde. Hr. Magnus skal skrive til Admiralen om at gøre Fjenden alt muligt Afbræk. Seddel: Han skal befale Admiralen idelig at underrette Kongen om Stillingen. Hvis han har Brød og Øl i Forraad eller kan skaffe noget, skal han sende det til Flaaden. Kongen vil selv med det første komme tilstede. Orig.

17. Juli (Flensborg). Livsbrev for Nis Slaickier paa Bove Kro, som han selv har i Værge, mod at svare sædvanlig 1 Haarslev, Skovby H.