Spring til indhold

Side:Kancelliets Brevbøger vedrørende Danmarks indre forhold. I uddrag. (1571–1575).pdf/141

Fra Wikisource, det frie bibliotek
Denne side er ikke blevet korrekturlæst

140

1572.

passe sig, at Hr. Jacop, der skal blive i sit Embede, skal beholde en Kvinde, som selv har bekendt sig skyldig i Hor, og man nok kan tænke, hvilket Samliv der vil blive mellem dem, hvis de igen skulle tvinges sammen, og siden dømme deri og hjælpe Hr. Jacop saa meget, som Ret er. Sk. T. 1, 3 b¹.

13. Juni (Kbhvn.). Forleningsbrev for Hospitalet i Malmø, der kun har ringe Underholdning, paa Kronens Part af Tienden af Efuerlef Sogn i Thorne Herred og af Giødeløf Sogn i Barre Herred, dog skulle Forstanderne anvende Tienden udelukkende til de fattiges Bedste. Sk. R. 1, 1 b.

— Ekspektancebrev for M. Jens Lauritzen paa det første ledige Kannikedømme i Aarhus Domkirke. K. Udt. i J. R. 1, 40.

— Forleningsbrev for M. Bunde, Sognepræst i Aarhus, paa Kronens Part af Tienden af Maling Sogn, uden Afgift. J. R. 1, 40. K.

— Pantebrev til Palle Jul, Landsdommer i Nørrejylland, paa Holstedbro Bispegaard, som han nu selv har den i Værge, for 1000 Dlr., som han har laant Kronen. P. 323. 1 Forleningsbrev for Palle Jul, Landsdommer i Nørrejylland, paa Kronens Herlighed af følgende Kirkegaarde: 2 i Skielderup, 3 i Snebom, 1 i Nørre Onsildt, 1 i Suenstrup, 1 i Thrue, 1 i Sem og 2 i Skiødstrup 2 i Onsildt Herred, 1 i Gulløf, 3 i Skiød, 1 i Lepdrup³, 1 i Hafrom, 1 i Hualberg 4, 1 i Hosselef5, 1 i Sal og 1 i Verløf i Huolbergs Herred, 6 i Hald, 5 i Linde, 1 i Sputtrup 7, 1 i Jennom, 2 i Dyrbye, 2 i Kartrup 8, 1 i Farderup 9, 3 i Torp 10, 1 Thrue 11 og 1 i Koustedt i Nørhald Herred, uden Afgift, saa længe han er Landsdommer i Nørrejylland. J. R. 1, 40 b. i Befaling til Lensmændene paa nedennævnte Slotte og Gaarde at levere Peder Pomerening, Borgemester i Flensborg, noget Rug og Malt, som han siden skal omsætte i Penge og dermed betale nogle Kræmmere i Flensborg, der have Penge til gode hos Kongen for Silketøj og andet, som Kongen har udtaget hos dem; hver Læst skal regnes til 42 Tdr. De skulle tage Kvittans for det leverede Korn og indskrive det i deres Regnskab. Register: Dronningborg 300 Tdr. Rug og 51, Læst Malt, Aakier 510 Tdr. 1 Tr. Ny kirkehist. Saml. IV. 344 f. 2 Skødstrup. 5 Hvorslef. bjærg. 10 Terp. 4 Hovl- 8 Kaatrup. 9 Faarup. 3 Loptrupgaard. 6 Vellev eller Vejerslev. 7 Spentrup. 11 Tvede?