Spring til indhold

Side:Kancelliets Brevbøger vedrørende Danmarks indre forhold. I uddrag. (1571–1575).pdf/175

Fra Wikisource, det frie bibliotek
Denne side er ikke blevet korrekturlæst

174

1572.

mesters Hus, som Kongen har i Pant. Da Sandemænd have svoret Pouel Hanssen, der for nogen Tid siden slog en Karl ihjel dér i Byen, til hans Fred, skal han sætte ham i Frihed, naar han stiller nøjagtig Borgen for, at han vil blive til Stede og staa til Rette for de andre Beskyldninger, nogen maatte have til ham, og vil være hver Mand ubevaret, medmindre han kan gøre det med Lov og Ret. Da nogle af Kongens Undersaatter, der give Penge i Landgilde, ikke vide, hvorledes de skulle forholde sig med Mønten, befales det ham, for at undgaa Forandringer i Jordebogen, at tage 1 Mk. og 1 Sk. af den ny Mønt i Stedet for hver Mk. og Sk. af den tidligere gængse Mønt. J. T. 1, 29 b.

26. Sept. (Frederiksborg). Kvittans til Jens Bilde til Liungsgaard paa hans Regnskab for Indtægt og Udgift af Visborg Slot paa Gotlandt i den Tid, han har haft det i Forlening. Hvad han blev skyldig har han dels udlagt for Klæde, købt til Kongens Folk paa Slottet, dels leveret Christopher Valchendorff til Inventarium. Sk. R. 1, 23 b.

— Til Anders Bing. Hoslagt sendes ham en Supplikats fra Sognemændene i Lindbierg og Torpe Sogne i Varbierg Len, hvori disse melde, at de i lang Tid have manglet en Sognepræst, men nu have kaldet en, som de begære at maatte beholde. Da imidlertid M. Thyge Asmundtzøn, Superintendent i Skaane Stift, har berettet, at disse Sogne ere henlagte som Annekser til Sognekirken i Varbierg¹, vil Kongen, at det skal forblive derved, hvorfor Anders Bing skal sørge for, at Sognepræsten i Varbierg holder en duelig Kapellan til at gøre Tjeneste i Lindbierg og Torpe Sogne, og at der ikke sker noget imod den tidligere trufne Ordning. Afskrift i Kgl. Bibl., Ny kgl. Saml. Kvart. 11282.

27. Sept. (—). Aabent Brev, hvorved Kongen bevilger, at de Bønder i Frederichsborg Len, der ville give 4 Sk. danske, efter som Mønten nu er sat, for hver Skp. Rug eller Byg af deres Kornlandgilde, indtil videre maa være fri for at svare Korn i Landgilde, da en Del af dem har klaget stærkt over, at de ikke kunne svare Korn, fordi Kornet ofte slaar tilbage, saa de ikke engang faa saa meget om Høsten, som de have saaet. Pengene skulle betales senest inden St. Mortens Dag, og sker det ikke, skulle de svare Kornlandgilde i rette Tid. Sj. R. 1 Se Kanc. Brevbøger 1561-65 S. 209. 3 Tr.: Secher, Forordninger 1. 524. 11, 25 b³. K. 2 Tr. Rørdam, Dsk. Kirkelove II. 179 ff.