Spring til indhold

Side:Kancelliets Brevbøger vedrørende Danmarks indre forhold. I uddrag. (1571–1575).pdf/258

Fra Wikisource, det frie bibliotek
Denne side er ikke blevet korrekturlæst

257

1573.

Skolen i Randers paa Halvparten af Afgiften af Kronens Part af Tienden af Gasom Sogn. J. R. 1, 110. K.

16. Maj (Dronningborg). Stadfæstelse for Peder Pederssen i Bordum, Herredsfoged i Fremlef Herred, paa et af Kapitlet i Aarhus til ham udgivet Mageskifte brev. J. R. 1, 110 b. K.

18. Maj (—). Til Lauge Beck. Hoslagt sendes Frantz Banners Følgebrev til Bønderne under Rygaard og paa det andet Gods i Sjælland, som denne vil afstaa til Kronen, med Ordre til at lade det forkynde og overtage dem med nævnte Hovedgaard, lade saa, avle og bjærge til Gaarden, indkræve Landgilde og anden Indtægt af Godset og gøre Regnskab derfor. K. Sj. T. 12, 142. Tilladelse for Peder Pederssen, Forstander for Almindeligt Hospital i Randers, til, indtil videre, at holde Vinkælder i Randers, da fremmede Folk hidtil ikke have kunnet faa Vin i Byen for deres Penge. Han skal holde Kælderen forsynet med god Vin og sælge den til en rimelig Pris. Ingen anden i Randers maa udtappe Vin i Kander, Stobe eller Potter udenfor Huset. J. R. 1, 112. K.

19. Maj (—). Til Tolderne i Ribe, Kolding, Medelfar, Assens, Rudbye og Vordingborg. Da Købstadmændene have berettet, at de baade i Aar og nogle af de foregaaende Aar have lidt stor Skade med de Øksne, som de have uddrevet af Riget, og at de ikke formaa at svare den ny Told, har Kongen bevilget, at de baade for den næst forgangne Tolds Vedkommende og herefter maa nøjes med at give 1 gl. Dlr. af hver Okse, som uddrives; ligesaa skulle alle ind- og udlændiske herefter svare 1 gl. Dlr. af hver Hest, Øg, Fole, Føl og Ko, som udføres eller uddrives. Sj. T. 12, 142 b. K. Til alle Lensmændene. Da der trods Recessens Paabud om, at Stoddere og Tryglere ikke maa løbe omkring i Riget og tigge deres Brød, men skulle blive i det Sogn, hvori de ere fødte eller have boet, finder store Misbrug Sted med saadant Trygleri, idet mange, som ere raske og kunne fortjene deres Brød, formedelst den Vane, de ere komne i, løbe omkring fra et Herred eller Sogn til et andet og bede om Almisse, uden at Kongens Lensmænd, Herredsfogder, Sognepræster og andre tage sig af det og forhindre det, befales det dem alvorligt herefter ikke at tillade Stoddere og Tryglere at gaa omkring og betle andre Steder