533
1574.
Forfølgning til Laas paa et Fiskeri i Skifue Aa, indtil Gregers Holgerssen, Embedsmand paa Skifuehus, kunde faa taget nogle Vidnesbyrd i denne Sag, men nu har Peder Munck klaget over, at Gregers Holgerssen trækker Sagen ud dermed; Kongen har i den Anledning skrevet til denne om straks at tage Vidnesbyrdene og befaler Eyller Grubbe, saa snart dette er sket, at meddele Peder Munck Stævning i Sagen og lade ham forfølge den. Sj. T. 12, 354.
23. Okt. (Skanderborg). Til Gregers Holgerssen. For nogen Tid siden berettede han, at Peder Munck, Admiral, der forfulgte et Fiskeri i Schiifue Aa til Laas, uagtet Fiskeriet aldrig havde fulgt ham og han heller ingen Ret havde dertil, vilde formene Gregers Holgerssen at tage Vidnesbyrd i Sagen eller forfølge den til Herredsting og Landsting med et kgl. Forbud mod at føre Trætte paa hans Gods, saa længe han var i Rigets Bestilling; Gregers Holgerssen fik da en Skrivelse til Eyller Grubbe, Rigens Kansler, om at opsætte denne Laas, indtil Gregers Holgerssen kunde faa taget Vidnesbyrdene, for at Kronens Rettighed ikke skulde bortkomme, men nu klager Peder Munck over, at han opholdes dermed. Da Kongen imidlertid med sine Breve ikke maa holde nogen fra Rigens Ret og Peder Munck nu selv er til Stede her i Landet, skal Gregers Holgerssen straks tage Vidnesbyrdene og stævne Peder Munck dertil, for at denne siden kan forfølge sin Ret; dog skal han paase, at ikke noget af Kronens Rettighed i Fiskeriet bortkommer. J. T. 1, 150. Til Eggerdt Ulfeldt. Da de 3 Bønder i Nørre Valsøe¹, som for nogen Tid siden berettede, at de hver aarlig svarer 1 Fjerd. Smør til Roskildegaard, hvilket imidlertid ikke er rigtig Landgilde, men er paalagt dem i Stedet for Ægt og Arbejde, der dog nu alligevel kræves af dem, have bevist, at Sagen virkelig forholder sig saaledes, skal han lade dem slette af Jordebogen for Smørret, men de skulle saa herefter gøre Ægt og Arbejde ligesom andre. Sj. T. 12, 354 b.
24. Okt. (—). Befaling til Peder Oxe om i god Tid at bestille det paa vedlagte Seddel opførte, der ikke kan faas hos Lensmændene her i Landet, og sende det til Koldinghus til Høj- Seddel: Da Kongen tidligere har skrevet til Lensmæntiden.
— 1 N. Hvalsø, Voldborg H.