Spring til indhold

Side:Kancelliets Brevbøger vedrørende Danmarks indre forhold. I uddrag. (1571–1575).pdf/622

Fra Wikisource, det frie bibliotek
Denne side er ikke blevet korrekturlæst

621

1575.

Part af Korn- og Kvægtienden af Ulborg Sogn, uden Afgift. Udt. i J. R. 1, 315 b.

14. Juni (Kbhvn.). Tilladelse for Borgerne i Olborg til at købe Lyng og Tørv hos de omkring boende Bønder og andre, der have saadant at sælge, da de have klaget over Mangel paa Ildebrændsel, fordi det nu er blevet dem forment at handle med Bønderne om Lyng og Tørv. J. R. 1, 315 b. Forleningsbrev for Hendrick Gyldenstiern til Aagaardt paa 6 Gaarde, 8 Bol og 5 Gadehuse i Vilsted, 1 Gaard i Høllestedt, 1 Gaard i Strette, 1 Gaard i Grønen, 1 Gaard i Huornbeck, 2 Gaarde i Suenstrup, 2 Gaarde i Haldrup og Vilsted Mølle. Han skal aarlig til 1. Maj svare 100 gl. Dlr. i Afgift af den visse Rente og gøre Regnskab for den uvisse Rente, hvoraf han selv maa beholde Halvdelen. J. R. 1, 316.

— Aabent Brev, at Hr. Hans Pederssen, Sognepræst til Idding Kirke, i Aar maa oppebære Afgiften af Kronens Part af Tienden af Idding Sogn, kvit og frit. Udt. i J. R. 1, 316 b.

— Forleningsbrev for Hr. Chresten Staffensen, som Borgerne i St. Bodels Sogn i Olborg for nylig have kaldet til deres Sognepræst, paa 1 Gaard i Hatzeriis, uden Afgift, da Borgerne have berettet, at de foregaaende Præster formedelst den ringe Underholdning til Embedet have været forlenede med denne Gaard. J. R. 1, 317. Skøde til Morthen Lauritzen, Borgemester i Nykiøping paa Mors, og hans Arvinger paa en øde Jord smstds., som Giesse Provst Suendtz sidst havde i Værge, med den dertil liggende Jord i Nykiøping Mark. De skulle aarlig svare 2 Mk. danske i Jordskyld til Hald Slot, opføre god Købstadsbygning paa Jorden og holde den vedlige. J. R. 1, 317 b. Til Vincentz Juel og Erich Løcke, Embedsmænd paa Koldinghus og Riiberhus. Da Kongen har bevilget, at Albret Friis maa faa Skiibet Præstegaard i Thorild Herred, som Hr. Morthen Buck nu bor i og er villig til at afstaa, til Mageskifte for 1 Gaard i Piested By og Sogn i Holmendtz Herred, hvilken Gaard skal udlægges til Kronen, der saa igen vil udlægge Hr. Morthen 1 Gaard i Vilsted³ til Præstegaard, skulle de med det første besigte alle 1 Hyllested. 2 Yding, Vor H. 3 Vilstrup, Tørrild H.