Spring til indhold

Side:Kancelliets Brevbøger vedrørende Danmarks indre forhold. I uddrag. (1571–1575).pdf/669

Fra Wikisource, det frie bibliotek
Denne side er ikke blevet korrekturlæst

668

1575.

3. Sept. (Frederiksborg). Til Borgemestre, Raad og Byfoged i Helsingøer. Da mange fra Nederlandene, England og andre Steder begive sig her ind i Riget for at bosætte sig her og foregive at være fordrevne for deres Religions Skyld, uagtet de undertiden ere rømte formedelst begaaede Misgerninger eller anden Utilbørlighed, og da en Del af disse har i Sinde at nedsætte sig i Helsingøer, hvor i Forvejen flere fremmede holde et uskikkeligt og utugtigt Levnet i deres Huse, forbydes det dem herefter at lade fremmede bosætte sig i Helsingøer og bruge borgerlig Næring uden kgl. Tilladelse, ligesom det befales dem at paase, at der ikke drives noget uskikkeligt og utugtigt Levnet i Byen, og, hvis saa er, enten straffe de skyldige eller udvise dem af Byen. Orig.1 i Provinsark. i Kbhvn.

6. Sept. (—). Til Kapitlet i Lund. Da M. Niels Huid, Sognepræst til Helliggejsthus Kirke i Kiøpnehafn, hvem Kongen har forlenet med et Kannike dømme i Lunde Domkirke, har klaget over, at det formenes ham at nyde bona communia med Kapitlets Medlemmer, at optere og faa Del i bonis mensalium, fordi han ikke residerer ved Domkirken, befales det Kapitlet at lade ham nyde Kannikedømmet med de samme Rettigheder, som de residerende Kanniker have, da han ved sin Embedsvirksomhed er forhindret i at residere ved Domkirken. Sk. T. 1, 70 b. Forleningsbrev for Chrestoffer Rosengaard, Hofsinde, paa Meeltofthe Birk paa Laaland, saaledes som hans Broder Niels Rosengaard sidst havde det i Værge, uden Afgift. F. R. 1, 490 b.

8. Sept. (Hørsholm). Aabent Brev, hvorved det Marked, der hidtil har været holdt i Sneckerup i Ringsted Herred Hellig Kors Dag, men i Henhold til Forordningen om Landsbymarkedernes Henlæggelse til de nærmeste Købstæder nu var henlagt til Ringsted, i Stedet henlægges til Kiøge, da Ringsted det foruden har Markeder nok, medens Kiøge mere trænger til et Marked. Sj. R. 11, 1672. Befaling til Eggert Ulfeldt om paa Tinge at lade bekendtgøre, at Sneckerup Marked herefter hverken skal holdes i Sneckerup eller Ringsted, men i Kiøge, hvorhen han skal befale alle at søge med deres Varer. Sj. T. 13, 83. 1 Tr.: Secher, Forordninger I. 643. 2 Tr.: Smstds. I. 644.