Spring til indhold

Side:Kancelliets Brevbøger vedrørende Danmarks indre forhold. I uddrag. (1576–1579).pdf/187

Fra Wikisource, det frie bibliotek
Denne side er ikke blevet korrekturlæst

185

1577.

8. Maj (Frederiksborg). Til Christen Vind. Da der altid behøves en stor Mængde Ved til Kiøpnehafns Slot og de Skibe, der ere bestilte til at hente Ved, ikke kunne hente saa meget, som der behøves, har Kongen, for at der særlig i denne Tid kan være Forraad paa Ved, paabudt, at ingen af Kronens Tjenere i Bierge Herred maa sælge Ved til andre end Kongen eller løbe andenstedshen med det end til Kiøpnehafn. Christen Vind skal derfor give Tolderen paa Toldboden Ordre til at melde ham, naar de fra Bierge Herred komme med Ved, og siden blive enige med dem om en rimelig Pris for Vedet, lade dem betale af Toldboden eller af Slottet med Korn eller Penge, hvilket de helst ville, og give Tolderen Ordre til hver Gang at give dem en Seddel paa, at de have solgt Vedet til Kongen, for at de ikke skulle blive tiltalte eller komme i Skade, hvis de komme hjem uden Seddel. Sj. T. 13, 280.

12. Maj (—). Til Chrestopher Valckendorp. Hans Spegel, Embedsmand paa Gladsaxe, har berettet, at der i hans Len findes en 12-14 Bønder, der høre under Aahus Hospital og i Følge Hospitalets Frihed ikke skrives for Skat; da han er bange for, at han i den Anledning vil faa Antegnelse, naar han møder med Skattemandtallet, befales det Chrestopher Valckendorp ikke at gøre Antegnelse herom, da Hospitalets Bønder ere fri for Skat. Sj. T. 13, 281 b. Bestalling for Erich Munck, der skal løbe i Østersøen med Kongens Gallej, som Admiral over de andre Høvedsmænd; han skal paase, at Kongens Strømme holdes rene og at den søfarende Mand ikke overfaldes. Sj. T. 13, 282. 1 -(?)¹ Befaling til Chrestopher Valckendorp at købe 2000 Al. Lærred af samme Slags, som leveredes til de smaa Jagtduge, og bestille 1000 Stager paa Gulland, saa Kongen med det første kan faa det. Udt. i Sj. T. 13, 255.

13. Maj (—). Aabent Brev, at Lauritz Krusse, der har lovet at tjene Riget og lade sig bruge til Lands og Vands, hvor det behøves, i aarlig Løn skal have 300 gl. Dlr. og Hofklædning til sig selvtredje; naar Kongen bruger ham, skal han i den Tid have Kostpenge til sig selvtredje, men er det paa Orlogsskibene, skal han have Underholdning og ingen Kostpenge. Sj. R. 11, 282. Gjøe og Morten Venstermand. Jvfr. de under 1. Maj til Peder Bilde, Ejler Grubbe, Henning Gjøe og Morten Venstermand udgaaede Breve. 1 Brevet er indført mellem Brevene fra Marts, saa Maj er maaske en Fejlskrift for Marts.