433
1582.
Skiftet, hvor han efter Hans Jacobsens egen Erklæring betalte sin Del af Gælden, ikke fik noget at vide om et Pengetilgodehavende, som han siden har faaet Besked om, og desuden ikke kan faa noget ham paa Skiftet tilfaldet Klæde udleveret af Hans Jacobsen, førend han giver endeligt Afkald, hvilket han er dømt til og ogsaa er villig til at give, naar han maa faa ret Skifte efter Loven, men heller ikke før. Det befales Axel Gyldenstierne at indstævne Sagen for sig, undersøge den i Forening med de gode Mænd, der maatte være til Stede paa Landstinget, og enten afgøre den i Mindelighed eller afsige Dom deri. Sk. T. 1, 288 b.
28. Jan. (Kronborg). Befaling til Johan Thaube paa Kroneborg at levere Hans Vandkunstner [i Hillerød ¹] 1 Pd. Rug og 1 Pd. Byg af Loftet. Orig.
— Aabent Brev, hvorved Kongen, der tidligere har befalet. Arrild Uggerup at lade hugge 40 Tylter Elletræer i Helsingborg Len til Brug paa Kroneborg, giver ham Fuldmagt til, da der ikke kan faas saa mange store og tjenlige Træer i de under selve Slottet liggende Kronskove, ogsaa at hugge saadanne Træer i de Kron- og Kapitelsskove, der ere forlenede til andre, og i Præstegaardenes og Kirkegaardenes Skove i Lenet, da saadant vil kunne gøres uden synderlig Skade for disse. Han skal lade Tømmeret føre ned til Ladestederne i Helsingborg Len, saa det kan ligge rede straks paa Foraaret. Sk. R. 1, 389 b.
— Til Arrild Uggerup. Ovenstaaende aabne Brev sendes ham. Paa hans Begæring om at faa en Tømmermand sendt, der kan paase, at det, der bliver hugget, er godt, svares, at Kongen anser det for unødvendigt; det paalægges ham at sørge for, at Kongen faar de længste, største og retteste Elletræer, der kunne faas, som han selv kan tænke sig dem tjenlige til det Brug. Sk. T. 1, 289 b. Til alle Kron-, Prælat-, Kannike-, Vikarie-, Præste-, Kloster- og Kirketjenere i Helsingborg Len. Da Bønderne under selve Helsingborg Slot ere meget besværede med Egt og Arbejde for Kronen og derfor ikke alene kunne føre de 40 Tylter Elletræer ned til Ladestederne, skulle ovennævnte møde med Heste og Vogne, hvor Arrild Uggerup befaler, og hjælpe til med Transporten. Sk. T. 1, 290.
29. Jan. (—). Befaling til Arrild Uggerup at give Hans 1 Efter Paaskrift bag paa Brevet. 28