680
1583.
en lærd Mand til Sognepræst, der skal kendes duelig af Superintendenten. F. R. 1, 340 b¹.
30. Maj (Vamdrupgaard). Til Bønderne i Haterslefhus Len. Den til 9. Juni ansatte Herredag udsættes til den 16. Juni, da Tiden til at udtage Stævninger i ellers vilde blive noget kort. Stævningerne skulle udtages i det tyske Kancelli i Haterslef, hvor de ville blive meddelte, enten Kongen er til Stede eller ej. J. T. 2, 397 b.
1. Juni (Nygaard). Til Christoffer Valckendorff. Kongen har set, hvad han har tilskrevet Kansler Niels Kaas, og de nye Tidender vedrørende Kurland, som han har sendt fra Frederich Leyl. Da det er Kongen meget om at gøre at faa bestemt Besked om, hvorledes alt staar til, og der ikke saa snart kan ventes Bud fra Matthias Buddi, som Kongen har sendt til Kongen af Polen, og der jo imidlertid kan ske alt muligt, skal han straks lade en af Kongens Gallejer udruste og bemande den godt, saa den med det allerførste kan være rede til at løbe ind under Kurland med Skrivelser til Johan Beyer og skaffe nøjagtig Underretning fra ham; Kongen vil med det første med sit eget Bud sende ham de Skrivelser, der skulle sendes til Johan Beyer. Sj. T. 15, 223 b. Til Absalon Giøe, Breide Randtzov, Albret Fris og Lauritz Brockenhus. Da Henrick Belov formedelst anden Forretning for Kongen ikke kan møde i Bogense førstkommende Mandag [3. Juni] for efter den af dem alle trufne Aftale at besigte Kronens og Mouritz Pode busk's Gods, har Kongen, for at Sagen alligevel kan blive bragt til Ende, befalet Hans Johanssen paa Hindtzgafuel at møde i Henrick Belovs Sted. F. T. 1, 347 b. Hr. Niels Pouelssen i Leerskouf, Sognepræst i Erst og Jorderup Sogne, hvis Præstegaards Ejendom er meget ringe, maa herefter under Præstegaarden bruge en lille Kirkegaard i Leerskouf, hvis Indehaver nu er død, mod at svare sædvanlig Afgift deraf til Kirken. J. R. 3, 509.
2. Juni (—). Bestalling for Rudbeck Pors til Øllingsø som Landsdommer paa Laaland og Falster, da han nu har aflagt sin Landsdommered. F. R. 1, 335.
— Forleningsbrev for Rudbeck Pors, der har lovet at 1 Samme Brev (med samme Dato) paa det nær, at Johan Bokholt heri ogsaa faar Kronens Tiende af Skaarup Sogn, er indført F. R. 1, 333, men udenfor er skrevet: Denne Kopi er bleven forandret. Tr. Rørdam, Dsk. Kirkelove II. 361 f. (med urigtig Dato: 30. Marts)