Spring til indhold

Side:Kancelliets Brevbøger vedrørende Danmarks indre forhold. I uddrag. (1580–1583).pdf/89

Fra Wikisource, det frie bibliotek
Denne side er ikke blevet korrekturlæst

87

1580.

af sit Arvegods i Sjælland i Overensstemmelse med sit udgivne Forpligtelsesbrev og den af Niels Kaas, Kansler, og Peder Gyldenstiern, Marsk, foretagne Besigtelse af ovennævnte Gods i Fyen. F. R. 1, 258 b.

20. Maj (Koldinghus). Kvittans til Niels Joenssen paa Hald paa 6312 Dlr. 3 Sk., som han har oppebaaret og indbetalt i Kongens eget Kammer for den visse Landgilde fra 1. Maj 1579 til 1. Maj 1580 af det Gods i Sønder Herred i Mors, Kongen har faaet til Mageskifte af Steen Bilde til Vandaas. J. R. 3, 127.

22. Maj (—). Befaling til Hendrick Mogenssen, Tolder i Helsingøer, at udtage 1 eller 2 duelige Baadsmænd af hvert Skib, som løber gennem Sundet, ligegyldigt hvorfra det kommer, indtil han har faaet 100, og efterhaanden sende dem til Kiøpnehafn, hvor de skulle faa Løn ligesom andre Baadsmænd, saalænge Kongen behøver dem. K. Udt. i Sj. T. 14, 337. Til Christoffer Valckendorff.

— Da han har berettet, at Skibet Wohl Herr kun med Besvær vil kunne istandsættes paa Holmen, men Kongen ikke ved, om Skibet ikke er for lækt og ødelagt til at sendes til Norge, skal han raadføre sig med Skippere og søkyndige Folk og, hvis de anse det for raadeligt at lade Skibet løbe til Norge, da sende det derop med det første for at blive istandsat, men hvis ikke, lade det istandsætte paa Holmen. Da han har meldt, at de til St. Olufs Udrustning fra Købstæderne udskrevne Baadsmænd ikke ere mødte, hvorfor han begærer ny Skrivelse til Købstæderne, meddeles ham, at der er givet Ordre til Tolderen i Helsingøer om at udtage 100 Baadsmænd af de gennem Sundet sejlende Koffardiskibe; Kongen anser det derfor for unødvendigt paany at skrive til Købstæderne, da de Folk, disse vilde sende, sandsynligvis ogsaa vilde være lidet duelige. Behøves der flere end de 100, skal han udtage de manglende af Borgernes Skibe i Kiøpnehafn. Sj. T. 14, 337 b. K. Til Borgemestre og Raad i Othense. Da der paa Othensegaard ligger en 8 eller 10 Fade Emmistøl, som Kongen vil have sendt hid, men Fadene ikke kunne sendes med Bøndervogne, skulle de skaffe Borgerheste og -vogne til at føre Øllet til Kierteminde eller andre Ladesteder, alt efter nærmere Ordre af Kongens Kældersvend. Orig. i Provinsark. i Odense.

24. Maj (—). Til Christoffer Valckendorff. Johan Taube har berettet, at der kun er ringe Forraad af Havre paa Kroneborg og