483
1586.
Kongen ligger her, sende 30 Lam, 6 Kalve, 9 Grise, 100 Høns og 20 Vol Æg hid; hvis han ikke kan skaffe saa meget af Slottets Indkomst, skal han købe det manglende. Orig.
30. Marts (Kronborg). Til Borgemestre og Raad i Assens. Denne Brevviser, Harbert Busch, har berettet, at han for nogen Tid siden har giftet sig med en Møntmesters Datter i Munster med hendes Faders og Venners Samtykke, og at hun tidligere har været i Huset hos sin Faders Søster, afdøde Pouel Bangs Hustru, og da efter deres Raad, men uden hendes Faders Samtykke, har trolovet sig med en der i Byen, ved Navn Bonde Enuoldssen; da denne Trolovelse siden ikke behagede hende selv og hendes Fader, er hun rejst hjem til denne og er bleven der, indtil Harbert Busch har faaet hende til Ægte. Da Harbert Busch nu vil bosætte sig i Assens med hende, have Borgemestre og Raad efter hans Beretning næret Betænkelighed ved at tillade det, da der i den af Bonde Enuoldssen erhvervede Dom, hvorved han er dømt fri for denne Trolovelse, er henstillet til den høje Øvrighed, om det uden Forargelse kan tillades ham og hende at blive boende i én Stad. Harbert Busch har nu begæret kongelig Tilladelse til at nedsætte sig i Assens, hvor han vil gøre kgl. og borgerlig Tynge, og mener, at det ingen Forargelse vil kunne give, da han og hans Hustru ere blevne gifte i et andet Land og med hendes Faders og hendes egen Vilje og Bonde Enuoldssen desuden ogsaa er bleven gift med en anden. Kongen har ogsaa bevilget, at Harbert Busch og hans Hustru, uanset ovennævnte Ungdomsforvildelse, maa faa Borgerskab i Assens og blive boende der, dog skulle de gøre borgerlig Tynge og opføre sig som fredelige og hørsomme Borgere. F. T. 1, 410 b. Jens Lauritzen maa give Penge i Stedet for Afgiften af Kronens Korntiende af Lading Sogn i Saubro Herred, 1 gl. Dlr. for hver Td. Rug eller Byg og 12 Dlr. for hver Td. Havre, at betale inden Fastelavn, hvor Lensmanden befaler. Udt. i J. R. 4, 121.
— 31. Marts (—). Skibsartikler for Christen Munck til Giessinggaard som Høvedsmand paa Kongens Livskib Gideon og Admiral for de 3 Livskibe Gideon, Raphael og Michael paa Rejsen til England 1. Sj. R. 12, 512. (Se Secher, Forordninger II. 420 f.) 1 At Rejsen gjaldt England nævnes kun i Overskriften til Brevet.