742
1587.
Farfader, Hr. Knud Rud til Viidby, lydende paa 500 Dlr. Hovedstol og 25 Dlr. i aarlig Rente, og krævet Pengene betalte; Brevet, hvoraf der sendes ham en Kopi, er dateret Nyborg, Hell. 3 Kongers Dag [6. Jan.] 1551. Da Brevet er saa gammelt og Kongen i Kancelliet ikke har kunnet faa Oplysning om, hvorvidt Pengene ere betalte eller ej, skal han lade undersøge paa Rentekammeret, om der ikke dér kan skaffes Efterretning om disse Penge. Sj. T. 16, 182. K.
2. Juni (Kronborg). Til Erich Valckendorp, Christoffer von Festenberg, kaldet Pax, og Niels Parsberg, Embedsmænd henholdsvis paa Høgstrup, Holbeck Slot og Roskildgaard. Da Fru Ide Ulfstandt, Falck Giøies Enke, har begæret 1 Gaard og 8 Bol i Marup. 2 Gaarde i Egby 1 i [Rye] 2 Sogn, 1 Gaard, Kronens Rettighed i 1 Kirkegaard og 1 Gadehus i Nørre Hualsøe, Kronens Rettighed i 1 Kirkegaard, 4 Gadehuse og 1 Smedje i Thorckilstrup, Kronens Rettighed i Thoufløe Mølle og Kronens Rettighed i 1 Kirkegaard i Nyrup, alt i Sjælland, til Mageskifte for noget af hendes Gods i Kallundborg Len og andensteds i Sjælland, som allerede er besigtet, skulle de med det første besigte Kronens Gods, ligne det med hendes Gods efter den allerede gjorte Besigtelse og indsende Besigtelserne til Kancelliet. Sj. T. 16, 183. Livsbrev for Fru Thalle Thott, Arrildt Uggerups Enke, paa en Kronens Grund og Have, som hun nu selv har i Værge, liggende ved hendes Gaard i Helsingborg, uden Afgift; hun skal holde den i Stand.. Sk. R. 1, 560.
— Aabent Brev, at Ifuer Thygessen har berettet, at han af afdøde Arrild Uggerup som Lensmand paa Helsingborg er bleven beskikket til Foged i Engelholm og for denne Tjeneste har faaet en Jord ved Byen paa 30 Skpr. Sædeland og 10 Læs Hø og Ottendeparten af et Laksefiskeri i Fæste af ham, hvorpaa dog nu den tidligere Foged Thyge Dune vil gøre ham Hinder under Henvisning til, at han tidligere har fæstet ovennævnte Ejendom. For at den, som er Foged i Engelholm, kan have noget for sin Tjeneste, har Kongen bestemt, at Fogden altid skal have ovennævnte Jord og Part i Laksegaarden i Fæste, men skal betale den, som maa give Afkald derpaa, hans Indfæstning tilbage. Ifuer Thygessen skal derfor tilbagebetale Thyge Dune den Indfæstning og Bekostning, 1 Ejby, Rye Sogn, Voldborg H. 2 Sj. T. har ved en Fejlskrift: Øye. 3 Tavlev Mølle, Voldborg H.