Spring til indhold

Side:Kancelliets Brevbøger vedrørende Danmarks indre forhold. I uddrag. (1588–1592).pdf/157

Fra Wikisource, det frie bibliotek
Denne side er ikke blevet korrekturlæst

152

1589.

tilskiftet Peder Bilde til Hostrup 1 Gaard i Hostrup 1, der var funderet til Sognepræsten og Kapellanen i Faaborg, og disse intet Vederlag have faaet derfor, skal han erkyndige sig om nævnte Gaards Landgilde, udlægge Sognepræsten og Kapellanen en lige saa god Gaard i Stedet af Kronens Gods i Lenet og sende Besked derom til Kancelliet, for at Kongen derefter kan give Sognepræsten og Kapellanen Forvaring. Han skal desuden af Loftet levere disse saa meget Korn, som der er svaret af Gaarden i den Tid, de ikke have haft den. F. og Sm. T. 2, 45.

19. Marts (Kbhvn.). Miss. til Adam Normand. Kronens Bønder i Leyre i Roskildegaards Len have klaget over, at de besværes stærkt med Ægt, idet de altid maa befordre dem, der rejse fra Roskilde til Tudtse, hvilken Besværing nu er bleven større end sædvanligt, fordi Kornerup By, der tidligere hjalp dem med disse Ægter, nu holdes fri derfor, siden han har faaet den fra Roskildegaards Len 2. Da de have anmodet om, at Kornerup By ligesom tidligere maa hjælpe dem, og da han ikke kan have synderlig Ægt at besvære Bønderne i denne By med og den ligger paa en almindelig Landevej, befales det ham at give Ordre til, at de, der komme did med Kongens Pasbord, skulle befordres ligesom tidligere, saa Bønderne i Leyre derved kunne faa nogen Hjælp. Sj. T. 17, 139 b.

20. Marts (—). Aab. Brev til Kronens Bønder i Holbæk Len. Da Kronens Bønder i Tudtse have klaget over, at de nu mere end før besværes med Ægter fra Kallundborg til Roskilde og fra Roskilde til Kallundborg, fordi nogle Kronens Bønder, der tidligere have hjulpet dem med disse Ægter, nu ere bortskiftede fra Kronen, og have begæret at faa nogen Hjælp til disse Ægter, for at de ikke helt skulle ødelægges, har Kongen bestemt, at alle Kronens Bønder i Holbæk Len skulle befordre de Folk og det Gods, som efter Kongens Pasbord bør befordres, ligesaa fuldt som Bønderne i Tudtse, hvorfor det strengelig befales alle at møde med Heste og Vogn, naar de tilsiges, og hjælpe til med at gøre Ægt mellem Kallundborg og Roskilde, saafremt de ikke ville tiltales og straffes. Sj. R. 13, 65 b. Miss. til Christoffer Pax. I Anledning af Klager fra Kronens Bønder i Tudtse over stor Besværing med Ægter, idet alle, 1 Haastrup, Salling H. 2 13. Juli 1588.