Spring til indhold

Side:Kancelliets Brevbøger vedrørende Danmarks indre forhold. I uddrag. (1588–1592).pdf/205

Fra Wikisource, det frie bibliotek
Denne side er ikke blevet korrekturlæst

200

1589.

at faa i Forlening, men hvorpaa denne dog formedelst Kongens Død ikke fik noget Forleningsbrev, nemlig 3 Gaarde i Hollum og 1 Gaard og 2 Gadehuse i Løngsbeck, uden Afgift. J. R. 5, 77. K.

25. Juni (Kbhvn.). Følgebrev for samme til Bønderne paa ovennævnte Gods. Udt. i J. R. 5, 77 b. K.

— Miss. til Mandrup Parsberg og Knud Brahe, Embedsmænd paa Skanderborg og Aarhusgaard. Da Hans Rostrup til Siellofskofgaard har begæret 2 Kronens Gaarde i Skiøring By og Sogn og Fjerdeparten af Enemærkeskoven Egenholt til Mageskifte for 1 Gaard i Aasse i Vor Herred, 1 Gaard i Morslet By og Sogn i Ning Herred og, hvis det ikke forslaar, yderligere Udlæg i Darum By og Sogn i Riberhus Len, skulle de med det første besigte Mageskiftegodset, ligne det og indsende Besigtelsen til Kancelliet. J. T. 4, 71 b.

— Miss. til Albrit Friis til Harritskier og Erik Lunge til Stoufgaard. Peder Rantzau, Embedsmand paa Flensborg Slot, har berettet, at han har staaet i Handel med Kong Frederik II om at faa nogle af Ribe Hospitals Gaarde til Mageskifte, hvilket den afdøde Konge ogsaa har bevilget, saafremt Hospitalsforstanderne mente, at Hospitalet kunde være tjent med det Vederlag, som Peder Rantzau vilde give; Mageskiftet blev dog ikke til noget, da Hospitalsforstanderne ikke mente, at Hospitalet kunde være tjent med det Gods, Peder Rantzau da vilde give til Vederlag. Da Peder Rantzau nu har tilbudt at ville udlægge Hospitalet noget andet Gods, der efter hans Mening, baade hvad Ejendom, Landgilde og Belejlighed angaar, er lige saa godt som Hospitalets, nemlig 3 Gaarde og 4 Boli Vinum og 3 Gaarde og noget øde Gods i Maalden¹, hvorfor han begærer af Hospitalets Gods: 2 Gaarde i Vollum, 1 Gaard i Kringelum 2, 1 Gaard i Faarbollum 3, 3 Gaarde i Hiøberg 4 og 3 [Gaarde] i Døstrup, og har tilbudt desuden at ville give Hospitalet 30 gamle Dlr., skulle de besigte alt Mageskiftegodset, ligne det og indsende Besigtelsen til Kancelliet. J. T. 4, 72 b.

26. Juni (—). Miss. til Ofve Lunge. Da Lodvig Munk til Nørlund har tilforhandlet sig to Gaarde i Aars Herred, den ene i Hafversløf By og Sogn, den anden i Vesby, som Niels Jonsen til Tostelund havde i Pant tilligemed Engen Skiøfverlinge Brohe i Hvornum Herred for 200 Dlr., og har forpligtet sig til at indløse 1 Mjolden, Lø H. 2 Kringholm, samme H. 3 Forballum, samme H. bjærg, samme H. 4 Høj-