306
1589.
10 Læster i Auskier; Peder Brahe 20 Læster i Ronneby; Corfvits Viffert 20 Læster i Malmø; Jørgen Brahe 6 Læster i Landskrone; Mickel Lange, Tolder her for Slottet, 4 Læster. Sj. T. 17, 225.
9. Dec. (Kbhvn.). Miss. fra Regeringsraadet til Peder Brahe. Han har skrevet til Christoffer Valkendorf, at han fra den udvalgte Konge har faaet Befaling til at købe en Del Øksne i Lenet [Sølvitsborg] og sende dem til København, og derhos besværet sig over, at saa mange Øksne ville blive meget dyre og ikke let ville kunne faas hos Bønderne i Lenet, da disse allerede for længe siden have solgt det Kvæg, som de ikke mente at kunne holde paa Foder Vinteren over, og det er saa sent paa Aaret; han har dog gjort sig al mulig Flid og vil med det allerførste samle dem, men udbeder sig Regeringsraadets Betænkning om, hvorledes han, hvis de skulle sendes hid, i denne dyre Fodertid skal forholde sig med Foder til dem undervejs, da Kongen kun faa Steder paa Vejen har store Landsbyer, hvori de kunne faa Foder og Natteleje, og forespurgt, om han ikke hellere skal lade dem slagte paa Slottet og sende Kød, Hvis Øksnene ere Kallun, Talg, Huder og andet til København. fede, saa han synes, at de ere tjenlige at slagte, skal han lade dem slagte paa Slottet og salte i Tønder, sørge for, at alt kommer Kongen alene til Bedste og bliver vel forvaret, og siden sende det til København. Hvis han ikke synes, at de ere tjenlige at slagte, skal han i et og alt rette sig efter den udvalgte Konges sidste Skrivelse. Udgifterne skal han indskrive i Regnskabet. Sk. T. 2, 68. Miss. til Byfogderne i Landskrone og Ysted om hver at købe 10 Skippd. smeltet Talg til Lys og andet Brug og straks sende det til København, saa det er her til Jul eller lige efter i det allerseneste. Udgiften hertil skulle de indskrive i deres Regnskab. Orig. (til Byfoged Christen Friis i Ysted). Udt. i Sk. T. 2, 69.
— Miss. til Axel Brahe. Da Kongen, der for nogen Tid siden 1 skrev til ham om at tiltale Oluf Bager, Borger i Odense, for nogle Penge, denne skylder Kongen, nu har erfaret, at han staar i Handel med Oluf Bager om noget Klæde, som denne skal sende Kongen til Kronens Behov, skal Axel Brahe foreløbig ikke tiltale Oluf Bager for Pengene. K. Miss. til Erik Lange. Da han er bleven Kronen 18312 Dlr. 1 Ort skyldig af den i Bygholms Len, Slags Herred og Hor- 11. Dec. 1589.