393
1590.
21. Juni (Antvorskov). Miss. til Detlef Holck om at skaffe Osvald Drejer saa meget Bygningstømmer, som behøves til Istandsættelsen af den Bolig i Kongens Gade i København, som Osvald Drejer bor i. Udt. i Sj. T. 17, 281 b.
22. Juni (—). Miss. til Chresten Friis. Da der gaar meget Ved med paa Skorstenene i Gemakkerne paa Antvorskouf, skal han lade opsætte Kakkelovne paa de Steder, hvor han finder det tjenligt; endvidere skal han købe 2 Postheste til Slottet. Udt. i Sj. T. 17, 281 b.
— Miss, til Tolderne i Helsingør. Dronningen af England har tilkendegivet, at hendes Undersaatter, der sejle gennem Sundet, have klaget over, at Tolderne ikke kræve det samme af dem den ene Tid som den anden. Denne Klage kommer Kongen noget sælsom for, og han kan ikke vide, hvorledes det forholder sig dermed, om Tolderne, naar Engelske komme did, ikke tage hele Tolden af dem paa én Gang, men noget den ene Dag og noget den anden, saa de Engelske paa den Maade blive opholdte og besværede, eller om Tolderne i andre Maader besvære dem udover den sædvanlige Told. Det befales dem herefter ikke at besvære Dronningen af Englands Undersaatter med Told eller andet udover hvad der hidtil har været sædvanligt og hvad der er stemmende med deres Instruks og Toldsedlerne, og med det første erklære sig om, hvorledes de hidtil have forholdt sig hermed. Sj. T. 17, 282. Miss. til Rentemester Envoldt Kruse om straks at lade lave et af Kongens Kontrafejer og sende det til David Hansen, Tolder i Helsingør, der paa Kongens Vegne skal forære det til Dr. Christoffer Parchingius, Dronningen af Englands Gesandt. Endvidere skal han lade lave en Guldkæde paa 39 Lod godt Kroneguld til Sekretær Christian Holck i Stedet for den Kæde, Kongen har faaet af ham, efter det Mønster Christian Holck befaler. Kopi (Bil. t. Rentemesterregnsk.). Miss. til Christianus Machabæus, Forstander for Sorø Skole. Fru Marren Basse til Vinderup, Villom Grubbes Enke, har berettet, at der paaføres hende Trætte paa noget Gods, som hendes Husbondes Fader for lang Tid siden har faaet til Mageskifte af Kronen. Da Godset tidligere har hørt under Sorø Kloster, mener hun, at Brevene til Godsets Forsvar findes blandt Sorø Klosters Breve, og har nu begæret at maatte faa dem. Det be-