461
1590.
dag. Mandrup Parsberg skal indrette sig paa at kunne møde til denne Tid i Flensborg for sammen med Kansler Nels Kaas og Henrik Ramel paa Kongens Vegne at raadslaa med Hertugens Sendebud og andre dertil forordnede om al forefaldende Lejlighed i Overensstemmelse med den Befaling, som skal blive dem medgiven. J. T. 4, 182 b.
20. Aug. (Koldinghus). Miss. til Mandrup Parsberg, Jørgen Skram, Absolon Gjøe, Jacob Seefeldt, Chresten Skeel og Albret Friis. Da de med menige Danmarks Riges Raad have truffet den Aftale, at de skulle møde her i Kolding 3 Uger efter Mikkelsdag for at forhøre Christoffer Valkendorfs Regnskab, og Kongen for nogle faa Dage siden har ladet Kommission udgaa til dem og nogle flere af de danske og holstenske Raader om Trætten mellem Riget og Fyrstendømmet, befales det dem først at møde paa den Tid og Sted, Kommissionen formelder, og siden begive sig til Kolding for at forhøre Christoffer Valkendorffs Regnskab. J. T. 4, 183.
22. Aug. (—). Miss. til Peder Munk og Hack Ulfstand. Da Anders Dresselberg til Vognserup har frasagt sig Landsdommerbefalingen og det er højlig fornødent, at der bliver forordnet en anden i hans Sted, efterdi Undersaatterne i Sjælland ikke længe kunne være uden Landsdommer, skulle de kalde enten Lauge Beck til Førsløf eller Claus Hundermark til Gierderup eller en anden god Mand af Adel i Sjælland, som de anse for duelig til Bestillingen, til sig og forhandle med dem om at overtage Landsdommerstillingen, om ingen af dem vil for længere Tid, saa alene for et Aars Tid indtil den første almindelige Herredag. Kongen vil forsørge vedkommende med Len og i andre Maader haandhæve og forsvare ham, saa han ikke med Billighed skal have noget at klage over. Sj. T. 17, 307.
— Miss. til Tolderen i Ribe. Kongen har bevilget, at denne Brevviser, Jens Staufning, Borger i Varde, for denne Gang maa uddrive 100 Staldøksne, som han vil lade sætte paa Foder i Fyrstendømmet, dog kun paa det Vilkaar, at det er hans egne købte Øksne, og at han ikke maa afhænde dem til nogen i Fyrstendømmet, men kun til fremmede Købmænd hinsides Elfven. Tolderen skal lade ham drive Øksnene igennem, naar han har betalt Told af dem eller stillet nøjagtig Borgen derfor. J. T. 4, 183 b¹. 1 I J. R. 5, 147 b er indført et aabent Brev, hvorved Jens Stafning, der af Kongens