589
1591.
at der maa blive beskikket en anden til Værge i hans Sted, befaler Kongen Corvits Thott at overtage Værgemaalet for Børnene og i alle Maader varetage det, saaledes som han vil forsvare det for Gud, Kongen og Børnene selv. Sk. T. 2, 115.
28. April (Kbhvn.). Miss. til Reinholt Fox von Binenberg om at staffere sig og sine Folk paa bedste Maade og møde i København 8 Dage før Pinsedag [16. Maj] for at følge Kongen til Norge. Udt. i Sk. T. 2, 115 b.
29. April (—). Miss. til Borgemestre, Raad og Byfogder i nedennævnte Købstæder. Da der paa Holmen ved Københavns Slot er Brug for en Del Skibstømmermænd til Orlogsskibenes Bygning og Udredning, skulle de med det første hidsende N Skibstømmermænd. Hvis der ikke findes saa mange Skibstømmermænd i Byen, skulle de sende andre Tømmermænd i Stedet for de manglende. Hvad Løn og Underhold angaar, vil Kongen, naar Tømmermændene komme hid, lade handle med dem som med sine Køge, Helsingør og Malmø hver 6%; Landskrone, Helsingborg, Ysted og Trelleborg hver 4; N. N.1 og Sømmershavn hver 3. Sj. T. 18, 34. egne Skibstømmermænd.
— Miss. til Gabriel Sparre til Svanholm, Oluf Rosensparre til Skarolt og Christian Gyldenstjerne til Sternholm om efter nærmere Tilsigelse af Hack Ulfstand, Kongens Hofmester, der er bleven forlenet med Malmøhus og Lundegaard, at være til Stede, naar Corvits Viffert overleverer Malmøhus med Inventarium til Hack Ulfstand, besigte Bygningerne paa Malmøhus og Skovene i Lenet og give alt beskrevet under deres Signeter. Sk. T. 2, 115 b. Miss. til Borgemester, Raad og Byfoged i Rodnebye. Denne Brevviser, Hans Jørgensen, har berettet, at han for nogen Tid siden er kommen i Klammeri om Trolddomssager med nogle, der have forgjort og omkommet hans afdøde Broder, hvilket efter hans Mening en Del af dem ogsaa selv have bekendt; nogle af dem have ogsaa allerede lidt deres Straf, men en af dem, Else Fændriks, der ogsaa blev udlagt, gaar i Borgen, og han har nu, da han mener, at hun har nogle gode Venner, der haandhæve hende saaledes, at han ikke uden stort Besvær kan komme til nogen Rettens Udføring mod hende, begæret Forskrift til dem om at hjælpe ham til Ret. Det befales dem at være ham behjælpelig med at faa Lov og Ret 1 Navnet staar in blanco.