660
1591.
Bertel Pedersen, Sognepræst i Falkenberg, paa Afgiften, 11, Td. Smør aarlig, af Kronens Tiende af Skre og Vessinge Sogne i Halland, kvit og frit, da han af Byen kun har en ringe Indkomst, som han ikke kan ernære sig af, og derfor har begæret nogen Hjælp. Sk. R. 2, 80.
30. Aug. (Kbhvn.). Ligelydende Brev for Hr. Hans Villomsen, Sognepræst i Kongsbakke, paa Kronens Tiende af Lyngby Sogn i Faaraas Herred, som er 1 Td. Smør, og af Grimmetom Sogn i Hiemle Herred, som er 1/2 Td. Smør, kvit og frit. Sk. R. 2, 80 b.
— Aab. Brev om, at der i Kongsbakke herefter kun skal holdes 2 Markeder aarlig i Stedet for tidligere 6. Sk. R. 2, 81. (Se CCD. II. 594).
— Aab. Brev til Kongsbaks Borgere om, at de Grunde der i Byen, som ikke ere bebyggede inden 3 Aar, skulle være forbrudte til Byen. Sk. R. 2, 82 b. (Tr.: CCD. II. 593 f.). Aab. Brev om, at Undersaatterne i Kongsbakke, for bedre at kunne komme til deres Næring, i de næste 3 Aar maa være fri for al kgl. og Bys Tynge, naar undtages Told og Sise. Endvidere har Kongen, da de have siddet fri derfor i 2 Aar udover den Tid, Kongens Fader havde givet dem Frihed 1, eftergivet dem, hvad de enten skulde have betalt for den Tid eller været forfaldne i for deres Forsømmelse, dog skulle de saa til Gengæld være forpligtede til at forbedre Byen med Købstadbygning og til for en rimelig Pris at holde de Varer fal, som Undersaatterne deromkring kunne have Brug for. Sk. R. 2, 82. Miss. til M. Mogens Matsen, Superintendent i Skaane Stift. For nogle Aar siden 2 udgik der aabent Brev om, at alle Kirker i Skaane Stift skulde komme den helt ødelagte Kongsbakke Kirke til Hjælp med noget af deres Indkomst for et Aars Tid, for at Kirken des snarere kunde komme til nogen skikkelig Bygning; dette Brev tog hans Formand M. Niels Hvid til sig, og da han noget efter døde, blev det ikke igen tilstillet Kirkeværgerne for Kongsbakke Kirke. M. Mogens skal straks lade søge efter Brevet blandt M. Niels Hvids Breve og, hvis det ikke findes der, kræve det af hans Arvinger; endvidere skal han lade undersøge, om der i Hen- 1 Se 4. Juni 1587. 23. Juni 1587.