773
1592.
i Halland til Kronen med Ordre til at undersøge, om Andrian Dunop kan være duelig dertil, om Salpetersydningen kan foregaa der til Gavn for Kronen og uden Skade, hvor han bedst kan aflevere Salpeteret og modtage sin Betaling for det, og hvad Sikkerhed han kan stille for, at han ikke uden Kongens Tilladelse udfører Salpeter til fremmede; Jørgen Brahe skal med det første tilskrive Regeringsraadet Besked om alt, for at det derefter enten kan give Adrian Dunop Bestalling eller afvise ham. Sk. T. 2, 163 b.
27. April (Kbhvn.) Miss. til Hack Ulfstand. I Anledning af Villom Hendriksens Klage over at være bleven overfaldet og slaaet af nogle Hofmænd, Knud Grubbes Folk, i Porten i Malmø, skrev Kongen til Borgemestre og Raad i Malmø om at stævne begge Parter for sig og dømme dem imellem. Det befales ham at sørge for, at denne Sag bliver taget for med det allerførste, at begge Parters Beskyldninger mod hinanden blive grundig undersøgte, og at der bliver dømt mellem dem hvad Lov og Ret er, saa ingen af dem kan have skellig Grund til at klage. Sk. T. 2, 164.
2. Maj (—). Miss. til Tolderne i Helsingør. Paa Begæring af Hertugerne Barnim og Casimirus af Pommern har Kongen bevilget, at deres Tjener Caspar Taschemager eller hans Fuldmægtig maa passere toldfrit gennem Sundet med 12 Fuder Rinskvin til Hertug Barnim og 18 Fuder Rinskvin til Hertug Casimirus, hvilken Vin er indkøbt til Hertugernes egen Hofholdning; har Caspar Taschemager mere Vin med, skal der svares sædvanlig Told deraf. Sj. T. 18, 158 b.
— Stadfæstelsesbrev paa Livstid for Fru Liissebet Sehested, Niels Parsbergs Enke, paa Kirkens Part af Korntienden af Sandbye Sogn, hvoraf der aarlig skal svares 212 Pd. Rug, 21, Pd. Byg og 3 Tdr. Havre til Sandbye Kirke. Udt. i Tb., S. 1 b.
5. Maj (—). Miss. til Knud Grubbe. I hoslagte Supplikats klager denne Brevviser, Oluf Holgersen i Stollemer, over, at han uskyldig er bleven tiltalt, fængslet og forfulgt, fordi et Kvindfolk er blevet til nødt til at give ham Skyld for at være hendes Barns Fader, skønt hun tidligere har undskyldt ham for denne Sag, og endvidere over, at Knud Grubbes Foged, da han ikke har villet gaa Lov derfor med 3 Tylter Ed, har fængslet ham og taget hans Boslod fra ham. Knud Grubbe skal undersøge, hvorledes det forholder sig med Sagen, hjælpe Oluf Holgersen til Lov