823
1592.
Da det er sket før Udstedelsen af Forbudet¹ mod Udførselen af Ved, har Kongen eftergivet ham Sagen og befaler Envold Kruse at godtgøre ham det i Regnskabet og give ham Kvittans, hvilket han siden skal lade indføre i sit eget Regnskab. Sj. T. 18, 172 b.
17. Juni (Kbhvn.). Miss. til Peder Brahe om for denne ene Gang at levere Mats Hansen, Borgemester i Ronneby, 11 Tdr. Korn af dette Aars Biskopstiende af Sølvitsborg Len, hvilket Korn Kongen har skænket ham i hans Alderdom for hans Armods. Skyld. Sk. T. 2, 175. K.
— Miss. til Peder Brahe. Da Kongen tidligere har tilladt ham at lade lægge Loft paa det gamle Taarn paa Sølvitsborg Slot, for at Fangerne bedre kunne forvares deri, men han ingen skriftlig Befaling har faaet derom, befales det ham nu med det allerførste at lade Loftet lægge og indskrive Udgiften i Regnskabet. Sk. T. 2, 175 b. K. Miss. til Peder Brahe. Da Kongen, der for nogen Tid siden har ladet udgaa aabent Brev over hele Riget om, at ingen Krybskytter eller andre saadanne maa skyde eller ødelægge Vildt, mærker, at det paa Grund af Forholdene i Sølvitsborg Len ikke kan tages saa strengt hermed i dette Len, befales det Peder Brahe at lade Forholdene med Skytteriet blive, som de have været fra Arilds Tid af, førend ovennævnte Forbud. udgik. Sk. T. 2, 175 b. Miss. til Envold Kruse. Da Fru Karinne Banner, Gregers Trudtsens Enke, til hvem Kongen har skrevet om at forklare Regnskab og Mandtalsregistre af Roxe Herred, har berettet, at der efter hendes Husbondes Død ikke findes nogen bestemt Besked derom, at tilmed Skriveren og Fogderne, der stod for Regnskabet, for lang Tid siden ere døde, saa hun ikke kan komme til Rigtighed dermed, og at der til forskellige Tider er afbetalt noget derpaa, befales det ham at give hende endelig Kvittans, saafremt hun ellers har betalt, hvad hun endnu findes at restere med. Sj. T. 18, 172. K. Miss. til samme om, at Kongen har eftergivet Jacob Krabbe til Rydtseholm 100 Dlr., som han er bleven skyldig paa 1 10. Sept. 1589.