Spring til indhold

Side:Kancelliets Brevbøger vedrørende Danmarks indre forhold. I uddrag. (1588–1592).pdf/88

Fra Wikisource, det frie bibliotek
Denne side er ikke blevet korrekturlæst

83

1588.

Samtykke love, at de alle gerne ville hjælpe med til at befordre, at den af Tyge Brahe paa Hveen indrettede Bygning og de der anbragte Instrumenter paa Kronens Bekostning blive holdte i den Stand, hvori de nu ere, uden Tyge Brahes Skade og Fordærvelse, ligesom de ogsaa, naar den udvalgte Konge kommer til sine myndige Aar, ville undervise denne, saa at han finder Behag i Astronomiens Forbedring og ikke alene holder det ved Magt, som er godt begyndt paa Hveen, men ogsaa sørger for, at der dertil bliver henlagt nogen vis Rente af Kanonikater og andre gejstlige Len, for at Godtfolk kunne bevæges til at beflitte sig paa denne Kunst, og for at denne altid kan blive holdt ved Magt. Hvis nogen af Tyge Brahes egne findes duelig dertil, skal han fremfor andre befordres dertil, men er der ingen af hans egne eller af hans nærmeste Slægt, som kunne bruges, skulle andre af indfødt dansk Adel forordnes dertil; hvis der heller ingen af Adelen kan bruges, skulle andre danske indfødte bruges. Regeringsraaderne ville for deres egne Personers Vedkommende af yderste Forstand og Formue befordre og fremme Astronomien. Sj. R. 13, 36 b¹.

23. Aug. (Kbhvn.). Aab. Brev om, at Hr. Jørgen Nielsen, Sognepræst til Thoreby2 paa Amage, indtil videre aarlig maa oppebære 3 Pd. Korn af Ladegaardens Loft, da han har berettet, at der ikke er svaret ham nogen Tiende af Ladegaarden paa Amage, siden den blev forbedret, medens der ellers altid tidligere er gjort det, og at Kong Frederik II har bevilget, at Præsten i Stedet maatte oppebære 3 Pd. Korn af Loftet. Sj. R. 13, 39. Aab. Brev om, at Søfren Fonck i Roskilde, der er beskikket til Herredsfoged i Thune Herred, for sin Tjeneste maa oppebære Landgilden af den Gaard i Capelle, som han selv tidligere har haft i Værge. Han skal holde Gaarden i Stand og maa ikke forhugge Skovene. Sj. R. 13, 39 b.

— Miss. til nogle Herremænd og andre. Da den afdøde Konge i Følge deres Gældsbrev har laant dem N Daler af sit eget Kammer og der nu til Omslaget skal betales en stor Sum Penge, som den afdøde Konge har udlovet, befales det dem inden Omslaget at betale disse Penge til Rentemesteren; sker det ikke og lider Kongen af den Grund nogen Skade med Rentepenge og Skadegæld, ville 1 Tr.: Dsk. Mag. II. 250 ff. 2 Taarnby.