Spring til indhold

Side:Kancelliets Brevbøger vedrørende Danmarks indre forhold. I uddrag. (1593–1596).pdf/263

Fra Wikisource, det frie bibliotek
Denne side er ikke blevet korrekturlæst

262

1594.

belejlig Tid og Sted, for at køre Sten, Sand, Jord og andet fornødent paa de Steder mellem Uberup Skov og Vissenbierg Kirke, hvor det gøres mest behov. Han skal derefter med det allerførste lade Vejen gøre i Stand med Stenbroer og andre Broer og iøvrigt i andre Maader, saaledes som han kan tænke, at det bedst vil skikke sig. Hvis nogle af Bønderne vise sig ulydige og ikke ville hjælpe til, skal han lade dem tiltale og straffe derfor, saa vidt han kan gøre det med Lov og Ret. Han skal sørge for, at Vejen bliver sat i Stand med det allerførste. Der sendes ham Missiver til Niels Kaas, Kansler, Absolon Gjøe og Erik Bilde om, at de ved deres Fogder skulle lade Bønderne i deres Len tilsige og tilholde til at efterkomme Kongens aabne Brev. Han skal ligeledes lade hjælpe. paa Vejen mellem Odense og Middelfart, der løber omkring ved Ryegaard', saa den kan blive forbedret paa de Steder, hvor den er brøstholden. F. og Sm. T. 2, 351.

1. Maj (Kbhvn.). Miss. til Kansler Niels Kaas om, naar Axel Brahe lader det aabne Brev til Kronens Bønder under St. Knudts Kloster om at hjælpe til med Istandsættelsen af Vejen mellem Odense og Middelfart gennem Vissenbierg Birk forkynde for Bønderne, da ved sine Fogder at give Bønderne nærmest omkring Vissenbierg Birk Tilhold om uden al Undskyldning og Modsigelse at møde med Heste og Vogne og føre Sand, Sten, Jord og andet til den daarlige Vejs Forbedring. Hvis nogle af Bønderne vise sig ulydige, skal han lade dem straffe tilbørligt. F. og Sm. T. 2, 350.

— Lignende Miss. til Absolon Gjøe, Befalingsmand i Dalum, og Erik Bilde, Befalingsmand i Vissenbierg Birk. Udt. i F. og Sm. T. 2. 351.

2. Maj (—). Miss. til Gudmand Nielsen, Forstander for Almindeligt Hospital i Helsingør, om at indtage en af Kongens Karle, ved Navn Hans Bryehan, i Hospitalet og give ham samme Underholdning som andre Hospitalslemmer. Udt. i Sj. T. 18, 330 b.

3. Maj (—). Ekspektancebrev for Hans Georg Heidenreich, tysk Kancelliforvandt, paa det første ledige Kannikedømme i Roskilde Domkirke. Udt. i Sj. R. 13, 364.

4. Maj (—). Kvittans til Rentemester Envoldt Kruse 1 Rugaard.