Spring til indhold

Side:Kancelliets Brevbøger vedrørende Danmarks indre forhold. I uddrag. (1593–1596).pdf/298

Fra Wikisource, det frie bibliotek
Denne side er ikke blevet korrekturlæst

297

1594.

i deres Livstid uden al Indfæstning maa beholde Gaarden mod aarlig at svare 2 Tdr. Byg deraf til Kirken og Skolen eller Penge i Stedet. Naar de ere døde, maa et af deres Børn eller en af deres nærmeste Arvinger faa Gaarden for tilbørlig Indfæstning og beholde den for Livstid mod aarlig i rette Tid at svare de 2 Tdr. Byg til Kirkeværgerne for Kirken, og saa fremdeles, saaledes at Hans Christensen, hans Hustru og deres Arvinger, den ene efter den anden, fremfor nogen anden maa faa Gaarden for tilbørlig Indfæstning og sædvanlig Afgift. J. R. 5, 368 b. K.

12. Juni (Kbhvn.). Miss. til Knud Brahe om at skaffe Kongens Vognmester en Skude til at fremføre noget i Aakier Len hugget Vogntømmer til de Steder, han har faaet Ordre om, og føre Fragten til Udgift i sit Regnskab. Udt. i J. T. 4, 471. Miss. til Hendrik Belov om denne ene Gang at lade bygge for 50 Dlr. paa Superintendenten i Viborgs Residens, der skal være meget bygfældig, og føre Pengene til Udgift i sit Regnskab. Udt. i J. T. 4, 471.

— Stadfæstelsesbrev paa Livstid for Hans Knudsen, Borgemester i Faaborg, paa Kronens og Kirkens Parter af Korntienden af Heden Sogn, hvoraf der aarlig skal svares 2 Pd. Rug, 212 Pd. Byg og 12 Pd. Havre til Kronen og ligesaa til Kirken. Udt. i Tb. S. 147 b. Stadfæstelsesbrev paa Livstid for samme paa Kirkens Part af Korntienden af Øster Skierning Sogn, hvoraf der aarlig skal svares 212 Pd. Rug, 212 Pd. Byg og 1 Pd. Havre til Kirken. Udt. i Tb. S. 147 b.

13. Juni (—). Aab. Brev om, at Valter Vintapper indtil videre aarlig skal have 1/2 Læst Malt, 1/2 Læst Rug, 1/2 Td. Smør og 6 Svin af Københavns Slot. Udt. i Sj. R. 13, 367 b.

— Forleningsbrev for Fru Alhedt Rosengaard paa Kronens jordegne Gaard Ringsbierg i Sjælland, uden Afgift. Udt. i Sj. R. 13, 367 b.

— Forleningsbrev for Claus Mortensen, Rigens Skriver, paa Afgiften af Kronens Part af Korntienden af Grefvinge Sogn i Odts Herred. Udt. i Sj. R. 13, 367 b. - Miss. til Hendrik Lykke om straks med det allerførste at indløse 2 Kronens Gaarde i Kiøng, som Jomfru Ingeborge Bilde til Egede har i Pant, lade dem indskrive i Vordingborg