Spring til indhold

Side:Kancelliets Brevbøger vedrørende Danmarks indre forhold. I uddrag. (1593–1596).pdf/299

Fra Wikisource, det frie bibliotek
Denne side er ikke blevet korrekturlæst

298

1594.

Slots Jordebog og føre Pantesummen til Udgift i Regnskabet. Sj. T. 18, 334 b.

13. Juni (Kbhvn.). Følgebrev for Hans Lindenov til Ødtsløfgaard til Bønderne under Hammershus. Sk. R. 2, 166. Miss. til Jørgen Brahe. Da Fru Anne Grubbe til Hellerup har berettet, at hun i Halland, hvor hun er bosiddende, er saa godt som en fremmed Kvinde, saa hun, naar der paaføres hende Trætte eller anden Ulejlighed, ikke har nogen, som hun kan raadføre sig med, eller som kan hjælpe hende, befales det ham at tage sig af hende og, naar hun henvender sig til ham i sine Anliggender, yde hende sit gode Raad og sin Bistand. Sk. T. 2, 289 b. Miss. til Jørgen Brahe. Fru Anne Grubbe til Hellerup har berettet, at en Jord, der ligger i hendes egen Gaards Mark og for hendes Port ved Hellerup, for nogen Tid siden er dømt under Kronen af Ridemænd. Da Jorden i sig selv er ringe og ikke meget brugelig og ligger belejligt for hende, har hun ansøgt Kongen om at maatte beholde den. Jørgen Brahe skal undersøge Sagen og, hvis Jorden er ringe og godt kan undværes fra Kronens Bønder, lade hende faa den, saa vidt den ligger i hendes egen Mark, dog mod Revers for, at hun har faaet Jorden med Kongens Tilladelse, og at hun ikke har nogen Rettighed til den, hvilken Revers skal indlægges i god Forvaring blandt Lenets Breve. Sk. T. 2, 289 b.

— Miss. til Niels Bild om at betale Samuel Hansen og hans Medredere 100 Dlr. i Penge eller gode Varer for et Skib, som hafde laandt [? kostet] hannem 100 Dlr. och var ladt med there och siden blefven under Boringholm«. Udt. i Sk. T. 2, 289 b.

— Miss. til Hendrik Belov. Hidtil har der i Halds Len været forordnet en Dyrevogter, som har vogtet Kongens Vildtbane og derfor haft en aarlig Løn af 145 Dlr. Kongen har nu bestemt, at Dyrevogteren i Halds Len herefter kun skal have 70 Dlr. i aarlig Løn, og befaler Hendrik Belov herefter ikke at give ham mere. Hvis den nuværende Dyrevogter ikke vil nøjes med den Løn, skal han afskedige ham og indsætte en anden i hans Sted. Hvis Dyrevogteren kan have en Hjælper nødig, der undertiden kan hjælpe ham med at passe paa Kronens Skove og Vildt,