Spring til indhold

Side:Kancelliets Brevbøger vedrørende Danmarks indre forhold. I uddrag. (1593–1596).pdf/438

Fra Wikisource, det frie bibliotek
Denne side er ikke blevet korrekturlæst

437

1595.

De skulle hver aarlig levere 2 Tdr. Salpeter. [Iøvrigt ligelydende med Bestallingen af 4. April 1595 for Hans Albretsen]. Udt. i Sk. R. 2, 194.

12. April (Kbhvn.). Miss. til Laurits Brockenhuus. Denne Brevviser, Detlof Pofvelsen, har berettet, at paa det Marked, som holdtes sidste Aar i Odense, er Laurits Brockenhuus's Hustrus Jomfruers Vogndriver kommen løbende mellem Kramboderne og en anden Karl efter ham, som bad Folk om at møde Vogndriveren og beskyldte ham for nogle Penge, han havde mistet. Da Vogndriveren var bleven anholdt, kom han og Karlen, der løb efter ham, i Parlament, og da han saaledes offentlig blev beskyldt, blev han overfalden af Folk, der hørte det, og af Karlen. Siden er en Del Kræmmere og Kræmmersvende, der stod i Boderne, blevne beskyldte for Overfaldet, men de have forsvaret sig paa Tinge; Detlof Pofvelsen, der stod i sin Husbondes Krambod, da Parlamentet opstod, er ogsaa bleven beskyldt for at have slaaet Vogndriveren med et Træ eller en Alen, er bleven forfulgt derfor og gjort fredløs, og der tragtes nu efter hans Ære og Lempe, skønt han mener, at ingen vil kunne bevise, at han har slaaet Vogndriveren med nogen Alen eller noget Træ eller har gjort ham nogen Overvold. Da han mener at være uskyldig, men er uforfaren i Loven, har han nu ansøgt Kongen om at hjælpe ham til at blive fri for den Sag, saa han ikke derfor skal miste sin Ære og Lempe. Da det, han beskyldes for, har fundet Sted under saadan Tumult og Parlament, anmodes Laurits Brockenhuus om at lade Forfølgningen over Detlof Pofvelsen falde eller handle rimeligt og billigt med ham og ikke tragte ham efter Ære og Lempe. F. og Sm. T. 2, 411.

14. April (—). Miss. til Christoffer Parsberg. Da Roskildegaard har noget Gods i forskellige Herreder, der ligger langt borte og bekvemmere kan henlægges til Ringsted Kloster, og omvendt Ringsted Kloster har noget Gods i Roskildegaards Len, som bekvemmere kan henlægges til Roskildegaard, skal han ved første Lejlighed beramme et Møde med Lave Beck, Landsdommer i Sjælland og Embedsmand paa Ringsted Kloster, hvor de skulle ligne det ene Gods mod det andet og bringe Mageskiftet i Orden; siden skal enhver indskrive det Gods, han faar, i sin Jordebog. Sj. T. 18, 421 b. Miss. til Axel Brahe. Knudt Bilde, Ofve Bilde og Chresten Knudtsen have berettet, at de for nogen Tid siden