Spring til indhold

Side:Kancelliets Brevbøger vedrørende Danmarks indre forhold. I uddrag. (1593–1596).pdf/564

Fra Wikisource, det frie bibliotek
Denne side er ikke blevet korrekturlæst

563

1595.

derborg og Aarhusgaards Len og i Saubro Herred hver køre 3 Læs Mursten fra Skanderborg til Aarhus, naar Manderup Parsberg giver dem Ordre dertil. Udt. i J. T. 4, 533.

12. Dec. (Aarhus). Miss. til Kapitlet i Aarhus om at lade dets Tjenere i Aarhus og Skanderborg Len hver køre 20 Læs Ved fra Vrold Skov til Skanderborg til Kongens Behov. Udt. i J. T. 4, 533 b. Miss. til Kronens Bønder i Hadts Herred om hver at køre 20 Læs Ved fra Vrold Skov til Skanderborg til Kongens Behov, naar Manderup Parsberg tilsiger dem; de, der vise sig uvillige, ville blive straffede. Udt. i J. T. 4, 533 b.

— Miss. til Borgemestre og Raad i Halmsted om ikke at sende flere Skibe til Aarhus efter Mursten, da Kongen vil bruge Murstenene til anden Bygning. Udt. i Sk. T. 2, 358 b. Miss. til Karl Bryske. Da Kongen har bragt i Erfaring, at der er bortlaant Skyts fra Arkeliet paa Københavns Slot, skal han med det allerførste faa at vide hos Arkelimesteren, hvem der have faaet Skyts til Laans, og derefter uforsømmelig skrive til dem, at de med det allerførste skulle sende Skytset tilbage til Arkeliet. Udt. i Sj. T. 18, 470.

— Miss. fra Regeringsraadet til de andre af Raadet. Da det ser ud til, at Rugen og Havren i Aar vil blive dyr, anser Regeringsraadet det for raadeligt, at det i nogen Tid ikke tillades at udføre Rug eller Havre af Riget. De anmodes om at overveje Sagen og med nærværende Brevviser meddele Regeringsraadet deres Betænkning. Postscriptum: Ligeledes skulle de meddele deres Betænkning om Udstedelsen af Forbud mod Udførsel af Flæsk og Fedesvin. Sj. T. 18, 4701

— Miss. til Karl Bryske. Raadet har erfaret, at Peder Frandsen er kommen hjem fra Sverrig, og undrer sig storlig over, at han ingen nye Tidender har tilskrevet det, som han kan have. erfaret der. Karl Bryske skal lade ham dette forstaa og befale ham, at han med det første skriftlig skal optegne, hvad nyt han har erfaret der i Landet, og ufortøvet sende det til Raadet. Udt. i Sj. T. 18, 470 b. Miss. til Johan Barnekov. Mølleren i Tudtse Mølle under Roskildegaard har berettet, at Møllen er sat for højt i Landgilde, caa han ikke kan udrede denne, fordi der i et Par Aars Tid deromkring er bygget mange Vejr- og Vandmøller, som 1 Tr. Erslev, Aktst. og Oplysn. t. Rigsraadets og Stændermødernes Hist. I. 76.