180
1597.
Han maa ikke tillade sin Foged at oppebære anden Fordel af Lenet end hans Tiendepenge. [Med Artiklerne 4, 6, 7, 10, 16, 18]. Sk. R. 3, 46 b. K.
4. Juli (Kbhvn.). Forleningsbrev, fra 1. Maj 1597 at regne, for Gerdt Rantzau, Rigsraad, paa Aasum Len og By, saaledes som han nu selv har det i Værge. Han skal svare 50 Dlr. i aarlig Afgift af den visse Indkomst og maa selv oppebære Halvparten af den uvisse Indkomst og Tiendeparten af Oldengælden. Han maa ikke tillade sin Foged at oppebære anden Genant af Lenet end hans Tiendepenge. [Med Artiklerne 4, 6, 7, 10, 16, 18]. Sk. R. 3, 48. K.
5. Juli (—). Aab. Brev om Forbud mod Udførsel af Salpeter og Krudt af Riget. Sj. T. 19, 92 b. Orig. (Se CCD. III. 55 f.). Miss. til Lensmændene om at lade Forbuddet mod Udførsel af Salpeter og Krudt forkynde paa Herredstingene og i Købstæderne, saa alle indlændiske og udlændiske kunne vide at rette sig derefter. Sj. T. 19, 92 b. Miss. til Landsdommerne i Jylland, Sjælland, Fyen, Laaland, Langeland, Skaane, Halland og Bornholm om at lade Forbuddet mod Udførsel af Salpeter og Krudt forkynde paa Landstingene. Udt. i Sj. T. 19, 94.
— (Kronborg). Miss. til Sten Brahe og Manderup Parsberg. der for kort Tid siden have faaet Skrivelse om, at de skulle paa en Rejse til Tyskland, om at indrette deres Lejlighed saaledes, at de kunne møde i Vordingborg den 14. Aug. med 9 af deres Heste og Folk, hvoriblandt der skal være 3 Spidsdrenge, for Dagen efter at gaa med Skib til Werneminde og derfra videre til Hertug Jachim Fredrich, Administrator til Magdeburg, for at udrette Kongens Ærinde. De skulle møde i egen Person i København den 9. Aug. for at faa deres Instruks og nærmere erfare Kongens Vilje angaaende deres Legation. Udt. i Sj. T. 19, 92. Miss. til Jørgen Brahe. Jacob von Minden har berettet, at han paa Grund af sin høje Alder ikke mere kan lade sig bruge til den daglige Tjeneste (Opvaring) blandt Knægtene paa Slottet, og derhos anmodet om, at han paa Grund af sin lange Tjeneste W 121. April 1597.