45
1596.
som Kongen har skænket dem til Hans Kirckmans Begravelse. Udt. i Sj. T. 19, 27 b. Miss. til de samme.
16. Okt. (Kbhvn.). Da Kongen har bevilget, at Theodorus Martius paa Grund af sin Armod maa faa noget af de Penge, som svares til fattige Folk af fremmede Købmandsskibe, skulle de sørge for, at han aarlig faar Del i denne Almisse. Udt. i Sj. T. 19, 27 b.
— Miss. til Christian Holck. Da Dr. Jørgen Skomager har bedt Kongen til sit Bryllup, skal Christian Holck møde i København den 23. Okt. og repræsentere Kongen ved Brylluppet, hvor han skal paase, at Kongens Reputation bliver tilbørlig holden i Agt. Han skal hos Christoffer Valkendorf faa Besked om den Foræring, som Kongen vil give. Udt. i Sj. T. 19, 27 b. Miss. til Peder Brahe og Knud Grubbe. Da der til Arkeliet paa Kronborg behøves nogle Ladestykker og andre Ting, skulle de med det første i Skovene i Sølvitsborg og Lykaa Len lade hugge nogle dertil brugelige lange Træer og lade dem føre ned til Ladestederne, saa de kunne være til Stede dér, naar Kongen til Foraaret sender Skib efter dem. Sk. T. 3, 11 b.
— Miss. til Jørgen Friis til Krastrup om at oppebære nogen Hjælp af de formuende Kirker i Viborg Stift og anvende den til Durup Kirkes Bygning. Udt. i J. T. 5, 6 b.
— Miss. til Peder Munk, Jørgen Friis, Niels Skram og Erik Lunge. Kongen har for nogen Tid siden ladet udgaa Befaling til dem om ved første Lejlighed at stævne Morids Stygge til Holbekgaard, Landsdommer i Nørrejylland, og hans Broder, Niels Stygge til Søgaard, i Rette for sig i Viborg, skifte deres Jordebøger [? Jordebreve] mellem dem og afgøre de Trætter, der kunde være dem imellem om disse. De have indstævnet begge Parter for sig, men Niels Stygge er ikke kommen til Byen før om Aftenen, da en Del af Dommerne vare rejste bort derfra, og de have derfor opsat Sagen til den 26. Okt. Da Morids Stygge imidlertid er bange for, at hans Broder heller ikke denne Gang skal møde, har han ansøgt Kongen om at maatte blive hjulpen til Ret og mod nøjagtig Reversal at maatte faa de Breve ud af Brevkisten, som tilkomme ham og hans Søster, Jomfru Inger Stygge, og angaa deres Gods. Det befales dem derfor, at de, saafremt Niels Stygge heller ikke møder denne Gang, skulle optage Kisten, hvori Jordebøgerne staa, levere Morids Stygge og hans Søster de Breve, der angaa det Gods,