Spring til indhold

Side:Kancelliets Brevbøger vedrørende Danmarks indre forhold. I uddrag. (1596–1602).pdf/611

Fra Wikisource, det frie bibliotek
Denne side er ikke blevet korrekturlæst

595

1601.

hugge og udføre, fordi en Del af dem kun har ringe og en Del slet intet Foder til deres Heste og Kvæg, som skal udslæbe Tømmeret, og fordi de ogsaa i andre Maader ere besværede med Bygningen ved Auskær. De have i den Anledning begæret, at Kongen vil være tilfreds med, at de efterhaanden og efter Lejligheden udføre det Tømmer, som de ikke kunne naa at faa udført i Vinter. Da Kongen ingenlunde er til Sinds at ville besvære sine Undersaatter over deres Evne, skal hun ordne det saaledes, at de udføre saa meget Tømmer, som de kunne overkomme, nu medens Vinteren staar paa, og Resten til Foraaret og efter Lejligheden, dog maa de ikke forsømme at føre de Kampesten, som de ere takserede for, til Skæret, medens dette Føre og Vejr tillader det. Sk. T. 3, 132 b.

24. Febr. (Kbhvn.). Miss. til M. Hans Mikkelsen om at optage to af Claus Hundermarks Sønner i Sorø Skole, lade dem oplære i boglige Kunster og give dem samme Underholdning som andre Adelsbørn. Udt. i Sj. T. 19, 301.

— Miss. til Jacob Beck. Denne Brevviser, Peder Skriver i Vaalde, har optinget hos ham og udlovet 50 Dlr. for ulovlig Handel og Købmandskab, som han har brugt i Varberg Len, og Jacob Beck har ogsaa ført disse Penge til Regnskab, skønt han endnu ikke har faaet dem. Kongen har dog nu paa nogle gode Mænds flittige Forbøn eftergivet Peder Skriver disse 50 Dlr. og befaler herved Jacob Beck, at han skal lade Peder Skriver være utiltalt for Pengene og tilbagelevere ham hans Brev paa disse; de 50 Dlr. skulle saa blive godtgjorte Jacob Beck i hans Regnskab. Sk. T. 3, 133 b.

25. Febr. (—). Aab. Brev om, at Casper Miltnitz, Høvedsmand paa Kronborg, fra 4. Febr. 1601 at regne, skal have Foder og Maal paa 2 Vognheste og Underholdning paa en Dreng af Kronborg Slot, for at han desbedre kan komme frem, naar han i Kongens Bestilling skal rejse enten til Hammermøllen eller andenstedshen. Sj. R. 14, 304.

3. Marts (Malmøhus). Aab. Brev om, at Lauridts Lauridtsen har berettet, at hans Fader, Lauridts Mikkelsen i Lille Tønder, for nogen Tid siden, da han boede i Raae i Møgeltønder Sogn, har faaet Kong Frederik II's Brev paa, at en af hans Sønner efter ham 1 1 20. Juni 1578.