Spring til indhold

Side:Kancelliets Brevbøger vedrørende Danmarks indre forhold. I uddrag. (1596–1602).pdf/765

Fra Wikisource, det frie bibliotek
Denne side er ikke blevet korrekturlæst

749

1602.

betalt Fru Giørvel Faddersdatter en Sum Penge, som han efter sin Forskrivning skylder hende. Udt. i F. T. 3, 107.

16. Juni (Kbhvn.). Miss. til Sigvort Grubbe om at hjælpe Gertrud Hollænders i Malmø til at faa de Penge betalt, som Hr. Erik Gystafsen er hende skyldig. Udt. i Sk. T. 3, 160 b. Miss. til Sten Matsen og Jacob Beck om med Flid at besigte en Ager i Halmstad Bymark, som er tilfalden Kongen ved et Mageskifte med Ifver Friis, og indsende Besigtelsen til Kancelliet. Udt. i Sk. T. 3, 160. Miss. til Bispen i Lund om, at Sognemændene i Aasum og Skibersløf frit maa have deres egen residerende Sogne degn og ikke skulle have nogen Hører paatvungen fra Væ. Udt. i Sk. T. 3, 160 b.

— Miss. til Valdemar Parsberg om at lade Peder Rasmus ussen i Døngby og Anders Pedersen i Biereagger i Aakier Len, hvis Gaarde med deri værende Gods for kort Tid siden ere brændte, være fri for dette Aars Landgilde og lade dem faa noget Bygningstømmer i Skovene til Hjælp til Gaardenes Genopførelse. K. Udt. i J. T. 5, 167.

18. Juni (—). Bestalling for M. Christen Jensen, der har paataget sig at være Kongens danske Hofprædikant og altid personlig at følge Kongen, naar denne rejser nogensteds og giver ham Ordre dertil. Han skal, fra 15. Aug. 1601 at regne, have 300 Dlr. i aarlig Løn, 16 Dlr. om Maaneden i Kostpenge, 2 sædvanlige Hofklædninger og Foder og Maal til 2 Heste, Løn, Hofklædning og Maanedspenge at udrede af Rentekammeret, Foder og Maal af Lensmanden paa Frederiksborg eller af Lensmanden paa det Sted, hvor Kongen holder Hoflejr. Endvidere skal han have fri Bolig ved Frederiksborg Slot. Sj. R. 14, 376 b¹.

— Miss. til nogle Borgeres Fuldmægtige og Købsvende, der nu holdes i Arrest i Stockholm, fordi de have sejlet pa a Riga. Kongen har bragt i Erfaring, at de, da de i Foraaret ere sejlede til og fra Riga med Skib og Gods, ere blevne optagne i Søen af Hertug Carl af Sverrigs Udliggere og mod deres Vilje førte til Stockholm, hvor de straks ere blevne indlagte i Arrest. Skønt de straks have gjort Anfordring hos Hertug Carl om at maatte passere, have de dog ikke kunnet faa Tilladelse dertil, og en Del 1 Tr. Kirkehist. Saml. 3. R. I. 469 f.