Spring til indhold

Side:Kancelliets Brevbøger vedrørende Danmarks indre forhold. I uddrag. (1603–1608).pdf/160

Fra Wikisource, det frie bibliotek
Denne side er ikke blevet korrekturlæst

159

1604.

Kongens Skibe St. Peder og den norske Jagt for at føre Tilsyn med, at der ikke udføres Brændeved mod Kongens Mandat. Faa de fat i Skuder og Krejerter, som have Brændeved inde og have udført det her af Riget, skulle de skaffe dem til København. Udt. i Sj. R. 14, 448.

4. Maj (Frederiksborg). Aab. Brev om, at Anders Persen, født i Skendtselille i Høvelse Sogn i Ramsø Herred i Trøgvelde Len, maa være fri for sit Fødested, da Fru Lisebet Sehested, Niels Parsbergs Enke, har tilbudt til Gengæld at ville frigive og unde Kongen en af hendes Bøndersønner, ved Navn Peder Hansen, der er født i Borre Mølle ved hendes Gaard Harrested i Flakkeberg Herred og nu bor paa Kronens Stavn i Kongens Liungby i Københavns Len. Udt. i Sj. R. 14, 448.

— Miss. til Dr. Anders Christensen. Da Kongen agter at sende det Stod, som hidtil har gaaet ved Ringsted Kloster, til Sorø Kloster, skal han, naar Stoddet ankommer, lade det indslaa i det Kobbel, hvori afdøde Macabæus plejede at have sit Stod, saa det kan have sin Gang der, indtil Kongen paa Høsten kan lade det forhandle. Sj. T. 19, 472. Miss. til Borgemestre og Raad i Malmø. Hoslagt sendes dem en Supplikats fra Margrette Hansdatter, hvori hun klager over, at hun ikke kan faa nogen Ret i hendes efter hendes Mening retmæssige Sag, og ansøger om at blive hjulpen til Ret ved kongelig Befordring. Det befales dem ved ordentlig Proces og Dom at lade hende vederfares, hvad Lov og Ret kan give, saa Kongen kan blive forskaanet for videre Overløb af hende. Sk. T. 3, 185 b.

— Bestalling for Morten Søfrensen som Skovrider i Jerne¹ Herred i Rye Birk i Skanderborg Len med en aarlig Løn af 16 Dlr., Foder og Maal paa 1 Hest, 4 Dlr. om Maaneden i Kostpenge og 1 sædvanlig Hofklædning. Udt. i J. R. 6, 251 b. Ligelydende Bestalling for Peder Jensen som Skovrider i Torste² Herred i Skanderborg Len. Udt. i J. R. 6, 251 b.

5. Maj (Kbhvn.). Miss. til Holger Ulfstand til Fultofte. Tage Thott Andersen til Nes har paa egne og sine to ugifte Søstre, Jomfru Margret og Jomfru Sidtsele Thotts Vegne berettet, at 1 Gern. 2 Tyrsting.