197
1604.
sen, Sognepræst paa Alrøe under Aakier Len, paa Kronens Part af Korntienden af Alrøe, kvit og frit, da han har klaget over, at Indkomsten til Præstekaldet er saa ringe, at han ikke kan have tilbørlig Underholdning deraf. J. R. 6, 262. Orig. i Landsark. i Viborg.
19. Sept. (Skanderborg). Fredebrev for Knud Rasmussen, Søn af Kronens Tjener Rasmus Pedersen i Elkier i Aakier Len. Rasmus Pedersen har nemlig berettet, at Sønnen, der er 15 Aar gammel, for kort Tid siden er bleven beskyldt for at have beligget en løs Kvindeperson, som skal være Søskendebarn til ham, for hvilken Sag der er svoret Tov over ham, hvorefter han er bortrømmet. Da det nævnte Kvindfolk er en løs Person, der to Gange tidligere har forset sig med Lejermaal, og Drengen paa det højeste benægter, at han har vidst noget om, at de vare saa nær beslægtede, har Faderen begæret, at Sønnen maa komme til sin Fred igen, hvilket Kongen ogsaa har bevilget, da Rasmus Pedersen paa Sønnens Vegne har stillet Lensmanden paa Kongens Vegne tilfreds for Sagen. J. R. 6, 262 b.
20. Sept. (—). Bestalling for Mikkel Frandsen som Graver. Han skal lade sig bruge med sit Haandværk, naar Lensmanden paa Skanderborg tilsiger ham. Naar han skal lave noget. nyt Arbejde, skal der sluttes Kontrakt med ham derom, og det skal betales ham, som billigt og ret kan være; det Ryddearbejde, som han faar Ordre til at udføre, skal betales ham efter den Kontrakt, som Lensmanden allerede har sluttet med ham. Han skal af de Rødder og Stubbe, som han oprydder, lave et Gærde, hvor Lensmanden anviser ham, og siden holde det i Stand, dog skal der, naar han forlanger det, skaffes ham Bønder til Hjælp. Han skal istandholde Dammene ved Ring Kloster, saaledes som der er truffet Aftale med ham om. Han skal i aarlig Løn have 4 Dlr., 13 Skpr. Rug, 2 Ørt. Malt, 61, Skp. Byg, 6 Skpr. Humle, 1 Otting Smør, 3 Fedesvin, 3 levende Faar og 12 Td. Sild, alt at udrede af Lensmanden paa Skanderborg Slot. J. R. 6, 263. Aab. Brev om, at Morten Jul i Hofvedstrup, Herredsfoged i Hads Herred i Aakier Len, paa Grund af det Besvær, han har med sin Bestilling, maa være fri for at svare Landgilde og gøre Ægt, Arbejde og anden kongelig Tynge af sin Gaard, saalænge han er Herredsfoged. J. R. 6, 264.
— Ligelydende aab. Brev for Ifver Pedersen i Oustrup, Herredsfoged i Giern Herred. Udt. i J. R. 6, 264.