261
1605.
har opholdt sig hos Jesuiterne. Da Kongen har bragt i Erfaring, at han ikke har været såa længe i Jesuiternes Skoler, at han har kunnet blive synderlig inficeret, men kun en ganske ringe Tid, maa Bispen ikke af den Grund forholde ham noget Kald, saafremt han ellers findes at være dygtig og bekvem i Levnet og Lærdom, dog skal alt gaa efter Ordinansen. J. T. 5, 244 b.
12. Marts (Kbhvn.). Miss. til Eske Brock. Denne Brevviserske, N. Simensdatter, Tomas Møllers Enke, i Kronens Mølle ved Dronningborg Slot, har berettet, at hun paa sin afdøde Husbondes Vegne resterer med en stor Del Mel og Malt af den Skyld og Landgilde, som aarlig skulde svares til Kronen af Møllen, for en stor Del fordi Kong Frederik II ved sit Brev¹ har bevilget, at Hospitalsforstanderen i Randers maatte lade alt Hospitalets Korn male toldfrit i Møllen, saa vidt det gjordes fornødent til Hospitalets Behov, uden at hendes Husbonde af den Grund har faaet noget Afslag i den Landgilde, der tidligere svaredes af Møllen. Da hun nu har begæret, at der i Restancen maa blive afkortet den Told, som hun siden Udstedelsen af Frederik II's Brev kunde have faaet af det Korn, som er malet for Hospitalet, skal Eske Brock hos Hospitalsforstanderen lade undersøge, hvorledes det forholder sig med dette Brev, og hvis Hospitalet har Bevilling paa altid at maatte lade sit Korn male toldfrit i Møllen, lade den Told, der skulde have været svaret af Hospitalet siden Bevillingens Udstedelse, afkorte i Restancen. J. T. 5, 244 b.
— Miss. til Albret Skeel. Han har indberettet, at en af Kronens Bønder i Møgeltønder Len og Birk for nogen Tid siden er bleven dræbt af en af Hertug Johan Adolfs Tjenere, og at Manddraberen, skønt han har begaaet Drabet i Møgeltønder Birk og er bleven svoren fredløs paa dette Birks Ting, alligevel har faaet Lejde og Oprejsningsbrev i Sagen af Lensmanden paa Tønderhus. Da Manddraberen siden viste sig i Møgeltønder Len, har Albret Skeel ladet ham fængsle, men siden løsgivet ham mod en Borgen paa 500 Dlr. indtil Rettens Afgørelse (»Uddregt<). Da Drabet er sket paa Kronens Grund i Møgeltønder Birk og Manddraberen er svoren fredløs paa dette Birks Ting, skal Albret Skeel med største Flid lade Manddraberen eftertragte og, hvis han faar fat i ham, lade ham straffe paa Livet. Hvis det ikke kan ske, skal han lade de 2. Juni 1573.