323
1605.
af Skovfogderne eller andre Lensmandens Fuldmægtige. Han skal i aarlig Løn have 16 gl. Dlr., en sædvanlig Hofklædning og Foder og Maal paa 1 Hest samt 4 Dlr. om Maaneden i Kostpenge af Malmøhus. [Iøvrigt med Artikl. 1-4]. Sk. R. 3, 221.
14. Aug. (Kbhvn.). Miss. til Mogens Ulfeldt. Da han har forespurgt, hvem Kongen vil have beskikket til Byfoged i Christianopel, befales det ham at sørge for, at den Person, som tidligere har været Byfoged i Auskier, og som nu har nedsat sig i Christianopel, bliver indsat til Byfoged i Christianopel. Han skal købe 5 blekingske Klippere til Kongen, sende dem til København med det allerførste, meddele Kongen, hvad de komme til at koste, og føre Betalingen for dem til Udgift i sit Regnskab. Sk. T. 3, 221 b.
— Miss. til Anders Dresselberg til Vognserup og Knudt Urne til Aarsmark, Befalingsmænd paa Aalleholm Slot og Halstedt Kloster. Da Knud Bille til Billeskouf har begæret 5 Kronens Gaarde i Høby i Togerup Sogn paa Laaland til Mageskifte for følgende af sit Arvegods paa Falster: 2 Gaarde i Herridtsløuf, 2 Gaarde i Døllefeld og 1 Gaard i Mosse, skulle de med det første besigte alt dette Gods, ligne og lægge det og indsende Besigtelsen til Kancelliet. Sm. T. 6, 59.
— Miss. til Niels Krabbe, Ifver Jul og Jacob Lykke. For nogen Tid siden have de faaet kongelig Befaling angaaende en Trætte mellem Ifver Munk til Kraagsdal paa hans afdøde Broder Jørgen Munks Døtres, Jomfruerne Ide og Karen Munks Vegne, som han har været Værge for, paa den ene Side og Anders Skram til Diebierriglundt, Jomfruerne Ide og Karen Munks Stiffader, paa den anden Side om en rigtig forseglet og underskreven Lod paa det Jordegods og Løsøre, som er tilfalden de nævnte Jomfruer efter deres Fader, om en klar og underskreven Jordebog paa deres afdøde Faders Jordegods, om Ejendoms- og Adkomstbreve og om Løsøre, Guld, Sølv, Perler, Klæder og andet Boskab, som med Rette arveligen er tilfalden dem. Da Kongen har bragt i Erfaring, at denne Befaling endnu ikke er bleven udført, men at de 3 Gange have gjort Opsættelse i Sagen og nu have berammet et Møde om den i Viborg den 26. Sept., paalægges det dem alvorligt uden videre Forhaling til nævnte Tid enten at forlige Parterne i Mindelighed eller dømme dem imellem. J. T. 5, 260 b.