Spring til indhold

Side:Kancelliets Brevbøger vedrørende Danmarks indre forhold. I uddrag. (1603–1608).pdf/491

Fra Wikisource, det frie bibliotek
Denne side er ikke blevet korrekturlæst

490

1606.

skal han paase, at alt sker med saa ringe Bekostning som muligt, og at Taget bliver lagt paa Hvælvingen med den Agtsomhed og Vindskibelighed, at Hvælvingen ikke i nogen Maade derved bliver ødelagt. F. T. 3, 208.

9. Nov. (Kbhvn.). Miss. til Peder Basse. Af forskellige Personers Klager har Kongen bragt i Erfaring, at Fogden i Tudtse. stiller sig meget modvillig mod Kongens Hoftjenere og andre, der med Kongens Pas komme til ham om Vogne, fra hvilken Side de end komme til Byen; ja undertiden opholder han dem forsætlig under Paaskud af, at han ikke kan skaffe de Vogne, som Kongens Pas lyder paa, men naar de saa, ofte, fordi deres Hvervs Vigtighed ikke tillader dem at vente paa hans Befordring, tvinges til at begære, at han for Betaling vil skaffe dem Vogne, bliver denne Befaling uden lang Forhaling efterkommet, idet han tager mere Hensyn til sin egen Fordel end til Kongens Pas. Da Kongen ikke vil lade saadan Modvillighed og Foragt af Kongens Breve gaa ustraffet hen, skal Peder Basse lade ham straffe en 2-3 Dage med Taarnet og derefter foreholde ham, at han kan vente sig større og højere Straf, hvis han herefter modvillig nægter Befordring til nogen, der kommer til ham med Kongens Pas og efter den derom gjorte Forordning bør have Vognskifte. Sj. T. 20, 120 b.

— Aab. Brev om, at Kongen paa Begæring af Christen Nielsen i Ring har bevilget, at denne indtil videre frit maa fange saa mange Maarer og Oddere, som han kan overkomme, i Kronens Skove, Aaer og Bække i Skanderborg og Silkeborg Len. J. R. 6, 335. 1 Miss. til Hans Skram og alle andre Laurids Rostrups Arvinger. Denne Brevviser, Vilhellum Vorm, har berettet, at de efter Laurids Rostrup skylde ham en Sum Penge, som de fra Tid til anden have forholdt ham under forskellige Udflugter, saaledes have de særlig foregivet, at deres Fællesbreve og de Kvittanser, som Laurids Rostrup kan have efterladt sig, staa forseglede paa et vist Sted, hvorfor de ere forhindrede i at tilstille ham Pengene, førend de have erfaret, hvad disse Breve og Kvittanser indeholde. Da disse deres Udflugter have bragt ham i adskillig Ulejlighed, Omkostning og Pengespild, paabydes det dem at tage Hensyn til denne ham meddelte kongelige Forskrift til dem og under Hensyn til, at denne deres Udflugt med Brevene ikke med Billighed