Spring til indhold

Side:Kancelliets Brevbøger vedrørende Danmarks indre forhold. I uddrag. (1603–1608).pdf/675

Fra Wikisource, det frie bibliotek
Denne side er ikke blevet korrekturlæst

674

1608.

paa Vester Herred og skal være unge og taabelige Folk, afsone Sagen med en rimelig Pengebøde, medens han skal lade det andet Par, der har hjemme i Tange ved Ribe, og den Person Fanø og det Kvindfolk, som han to Gauge har besovet, straffe paa deres Hals efter lovlig Proces til Advarsel for andre ubesindige Folk. J. T. 5, 369 b.

27. April (Kbhvn.). Miss. til M. Hans Staphensen om at indtage en Søn af Mikkel Vibe i Sorø Skole, naar der bliver en Plads ledig. Udt. i Sj. T. 20, 205.

28. April (—). Miss. til Ebbe Munk om at sende nogle kalkunske Høns til København til Kongens Behov. Udt. i Sj. T. 20, 207. Miss. til Tolderne i Helsingør om at lade Hendrik Fyrens Skibe, der ere ladede med Vin, passere frit og uhindret gennem Øresund ligesom andre Borgeres med Vin ladede Skibe. Sj. T. 20, 207. (Tr.: KD. V. 19). Aab. Brev om, at Johan Hilvers, Glarmester, der har berettet, at han vil nedsætte sig i København og bruge sit Haandværk, men er bange for, at det skal blive ham forment af de andre Glarmestre, medmindre han er i deres Lav, nu uanset Glarmestrenes Skraa og Lavsret maa nedsætte sig i København og bruge sit Haandværk dér, da Kongen har erfaret, at han har lært sit Haandværk saaledes, at han kan passere; dog skal han ikke være forskaanet for at gøre borgerlig og Bys Tynge efter sin Evne og Formue. Sj. R. 15, 210. Miss. til Niels Skauboe og M. Hans Lynning, Borgemestre i Visby, om at være til Stede, naar Fru Maren Jul, Hermand Juls Enke, overleverer Visborg Slot og Len paa Gulland til Brostrup Gjedde, levere denne Inventarium, Breve, Registre, Jordebøger og andet, som bør overleveres, besigte Bygningerne paa Slottet og Ladegaarden og de i Lenet liggende Skove og give alt beskrevet til Brostrup Gjedde. Udt. i Sk. T. 3, 328 b.

29. April (—). Forleningsbrev, fra 1. Maj 1608 at regne, for Brostrup Gjedde til Tommerup paa Visborg Slot og Len paa Gotland. Han skal holde Slottet i en fast Slotslov, Kongen og Danmarks Riges Raad til troer Hænde. Han maa herefter ikke holde andre Krigsfolk paa Slottet end 1 Vagtmester, 10 duelige Knægte og 2 Bøsseskytter, hvoraf den ene skal være Arkelimester. De to Bøsseskytter skulle bespises paa Slottet, medens de